Zmarł aktor Krzysztof Kowalewski

602

W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Kowalewski – aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy.

W czasie swojej kariery wystąpił w ponad 120 filmach i serialach telewizyjnych, zagrał ponad tysiąc ról w Teatrze Polskiego Radia. Jednak na zawsze będzie kojarzony przede wszystkim z postacią Pana Sułka ze słuchowiska Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku”, w którym stworzył mistrzowski duet z Martą Lipińską.

Krzysztof Kowalewski często występował w komediach Stanisława Barei, między innymi w „Nie ma róży bez ognia” zagrał milicjanta, w „Brunecie wieczorową porą”, gdzie wcielił się w rolę Michała Romana, a w „Misiu” – Jana Hochwandera, kierownika produkcji filmu. U Jerzego Hoffmana zagrał Rocha Kowalskiego w „Potopie”, a po latach – Zagłobę w „Ogniem i mieczem”.
Występował w teatrach – Klasycznym, Dramatycznym, Polskim, Studenckim Teatrze Satyryków, Rozmaitości, Kwadracie oraz Współczesnym w Warszawie. Był też ceniony jako aktor kabaretowy.

 

Od kilkudziesięciu lat był związany z Teatrem Telewizji, gdzie zagrał ponad 120 ról oraz Teatrem Polskiego Radia. Za kreacje radiowe w 1992 roku został uhonorowany Wielkim Splendorem.
Krzysztof Kowalewski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał też Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Urodził się 20 marca 1937 roku w Warszawie. W 1960 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i zadebiutował jako aktor epizodyczny w filmie Aleksandra Forda „Krzyżacy”. Rok później wystąpił po raz pierwszy na deskach Teatru Dramatycznego.

W latach 70. i 80. wystąpił między innymi w filmach wojennych Witolda Lesiewicza „Kwiecień” oraz „Miejsce dla jednego”, kryminale Janusza Nasfetera „Zbrodniarz i panna”, filmach Janusza Majewskiego „Urząd”, „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię” i „C.K. Dezerterzy”, filmie wojennym Janusza Morgensterna „Kolumbowie” czy komedii Jerzego Stefana Stawińskiego „Godzina szczytu”.
Grał także w filmach dla młodych widzów, najsłynniejsze seriale dla młodzieży to „Rodzina Leśniewskich” oraz „Janka”. Ponadto użyczył swojego głosu w blisko 30 filmach animowanych.

W 1999 roku na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi Krzysztof Kowalewski odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd, a rok później podczas V Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach aktor odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd.

Przypomnijmy sobie jeden z jego najpopularniejszych skeczy:

IAR/APP