30 sposobów na wykorzystanie octu jabłkowego
1. Przygotowywanie napoju poprawiającego trawienie. Gorąca woda z octem jabłkowym, miodem i cytryną to napój pełen witamin i probiotyków, od którego warto rozpoczynać swój dzień.
2. Przemywanie twarzy. Ocet jabłkowy z powodzeniem może być wykorzystywany, jako zamiennik toniku do twarzy.
3. Łagodzenie zmian trądzikowych. Stosowanie octu jabłkowe do pielęgnacji twarzy pozwala na poradzenie sobie ze skórą z tendencją do wyprysków i skórą trądzikową.
4. Zapobieganie zmarszczkom. Ocet jabłkowy to bezpieczny i naturalny sposób na poprawienie jakości skóry i spowolnienie procesów starzenia się.
5. Redukcja plam i przebarwień. Ocet jabłkowy jest bogaty w przeciwutleniacze, które przyczyniają się odbudowy komórek, co pozwala na redukcję plam i przebarwień występujących na skórze.
6. Nadanie blasku włosom. Robienie płukanek i odżywek do włosów na bazie octu jabłkowego pozwala na uzyskanie lśniących, miękkich i sypkich włosów.
7. Zniwelowanie łupieżu i suchości skóry głowy.
8. Zmniejszenie przetłuszczania włosów.
9. Pozbycie się swędzenia i podrażnienia skóry głowy.
10. Wzmocnienie włosów. Ocet jabłkowy to produkt, który warto stosować podczas mycia i odżywania włosów.
12. Pielęgnacja i regeneracja stóp. Moczenie stóp w roztworze octu jabłkowego pozytywnie wpływa na miękkość stóp i ich nawilżenie.
13. Pomoc w walce z grzybicą stóp.
14. Poprawa kondycji płytki paznokcia. Przed malowaniem paznokci warto nałożyć na paznokcie ocet zmieszany z wodą. Pozwala to na wzmocnienie płytki oraz oczyszczenie jej z zabrudzeń i bakterii.
15. Pozbycie się popękanych naczynek na nogach. Wykonywanie okładów na miejscu występowania rozszerzonych naczyń krwionośnych pozwala na zniwelowanie tego problemu.
16. Neutralizowanie nieprzyjemnego zapachu z ust. Płukanie ust octem jabłkowym to naturalny sposób na zniwelowanie problemu z nieświeżym oddechem.
17. Zwiększenie uczucia świeżości. Wacik nasączony octem jabłkowym może być wykorzystywany jako naturalny dezodorant.
18. Wspomaganie utraty wagi. Szklanka wody z 2 łyżeczkami octu jabłkowego przed każdym posiłkiem to dobry sposób na wspomaganie spalania tłuszczu.
19. Zrównoważenie flory bakteryjnej. Jest to szczególnie istotne dla regulacji wydzielania kwasu żołądkowego, który pomaga w problemach trawiennych.
20. Wzmocnienie układu odpornościowego. Włączenie do diety octu jabłkowego pozwala na skuteczne zwalczanie infekcji i uchronienie przed chorobami.
21. Łagodzenie bólu mięśni i występujących skurczy menstruacyjnych.
22. Zlikwidowanie nadmiernego pocenia się. Przetarcie pach wacikiem nasączonym octem jabłkowym przed nałożeniem antyperspirantu, pozwala na zlikwidowanie bakterii wydzielających nieprzyjemny zapach.
23. Likwidowanie siniaków. Przeciwzapalne właściwości octu jabłkowego pozwalają na zmniejszenie obrzęku wokół stłuczeń, siniaków i krwiaków.
24. Dostarczenie organizmowi składników mineralnych, takich jak potas, sód, żelazo i magnez. Ocet jabłkowy jest bogatym źródłem tych cennych składników.
25. Dostarczenie organizmowi witaminy A, E, C oraz witamin z grupy B.
26. Odkwaszenie organizmu.
27. Przygotowanie uniwersalnego środka czyszczącego. Ocet jabłkowy zwalcza brud, pleśń i grzyby, dlatego stanowi on doskonały środek czyszczący do domu.
28. Odkażanie powierzchni. Ocet jabłkowy posiada doskonałe właściwości antybakteryjne.
29. Czyszczenie szczoteczki do zębów i protezy. Czyszczenie tych elementów przy pomocy octu jabłkowego pozwala na zrezygnowanie ze szkodliwych chemikaliów znajdujących się w sklepowych produktach.
30. Przygotowywanie sosu do sałatek. Ocet jabłkowy o pikantnym i cierpkim smaku doskonale komponuje się z sałatą, rukolą, pomidorami czy kapustą.
Słuchaj podcastów:
.