Katar? Kichanie? Ból głowy? Okres przeziębień trwa. Podpowiadamy jak z nimi walczyć.

W Stanach Zjednoczonych każdego roku odnotowuje się około 62 milionów przypadków przeziębień, które zgłaszane są do lekarza.

Bardzo często przeziębienie dotyka nas w okresie jesienno-zimowym. Przeziębienia spowodowane są zakażeniami wirusowymi. Do zakażenia dojść może dwiema drogami.

Pierwsza to droga kropelkowa, czyli w czasie kontaktu z chorym, który – kaszląc lub kichając – rozpyla drobne krople wydzieliny dróg oddechowych, zawierające wirusy.

 

Druga to przez kontakt z zakażonymi przedmiotami; niektóre wirusy mogą przez kilka godzin przetrwać w środowisku, np. na przedmiotach codziennego użytku (na klamkach od drzwi, słuchawkach telefonów, poręczach itp.) – po dotknięciu zakażonego przedmiotu zarażamy się, dotykając ust, oczu lub nosa (dlatego ważna jest higiena rąk w okresie zwiększonej zapadalności na przeziębienia).
Zanim wybierzesz lekarstwa przeczytaj poniższe naturalne porady stosowane w walce z przeziębieniami:

1. Gorączka – poczekaj z zażyciem środków przeciwgorączkowych. Najlepiej zwalczysz gorączkę pocąc się. Połóż się do łóżka i porządnie wygrzej.

2. Herbata z dodatkami – miód, cytryna, sok malinowy. Sok ma właściwości podobne do antybiotyku, cytryna ułatwia przełykanie a miód łagodzi ból błon śluzowych.

3. Picie napojów – osobie z gorączką powinno się podawać jak najwięcej płynów.

4. Herbaty ziołowe – czarny bez, lipa, maliny, pomarańcza. Działają przeciwgorączkowo.

5. Czosnek – ma właściwości przeciwwirusowe. Należy go dodać do diety podczas choroby.

6. Chrzan – odznacza się właściwościami bakteriobójczymi i wirusobójczymi. Spożywanie utartego korzenia leczy katar.

7. Płukanka z soli kuchennej – do szklanki ciepłej wody dodajemy łyżeczkę soli kuchennej i płuczemy gardło 4 razy dziennie. Szybko łagodzi ból gardła.

8. Kamfora – posmaruj nią klatkę piersiową. Pomoże ci w oddychaniu podczas snu.

9. Syrop z cebuli – pokrój cebulę w plastry i zalej miodem. Odstaw na około 24h. Syrop wspomaga siły obronne organizmu do walki z infekcją, zmniejsza uporczywość kaszlu oraz osłabia ból gardła. Należy pić łyżkę syropu od 3 do 5 razy na dobę.

10. Syrop z buraka – wydrąż dziurę na górze buraka i wsyp do niej cukier. Gdy cukier zamieni się w syrop pij go podczas przeziębień.

11. Liście kapusty – zanurz liście w gorącej wodzie, następnie rozbij tłuczkiem, obłóż nimi szyję i na to zawiń szalik. Po 20 minutach wyrzuć liście. Okłady działają kojąco na ból gardła.

12. Płukanie gardła – wszyscy wiemy, że gardło możemy płukać roztworem soli z wodą, ale jeśli ktoś nie lubi tego smaku polecamy mieszanki ziołowe – rumianek, nagietek i szałwię. Działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie.

13. Wywar z pietruszki – na złagodzenie kaszlu przygotuj wywar z zielonej pietruszki. Pęczek pietruszki zagotuj w półtora litra wody. Pij przed położeniem się spać.

14. Kąpiele naprzemienne stóp – stopy moczymy po 3 minuty, raz w ciepłej raz w zimnej wodzie.

20 naturalnych sposobów na przeziębienie

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię