Kim jest Pavel Durov – twórca aplikacji Telegram

348

Urodzony w Rosji, Pavel Durov, zajmuje 112 miejsce na liście Najbogatszych ludzi świata magazynu Forbes.

Jest założycielem i właścicielem aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, która ma ponad 500 milionów użytkowników na całym świecie. Jego majątek wyceniany jest na 17,2 miliarda USD.

  • Wiek – 37 lat
  • Źródło bogactwa – założyciel aplikacja do przesyłania wiadomości Telegram.
  • Miejsce zamieszkania – Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie.
  • Edukacja – Master of Science, Petersburski Uniwersytet Państwowy.
  • Durov jest nazywany rosyjskim Zuckerbergiem, ponieważ stworzył największą rosyjską sieć społecznościową Vkontakte, mając zaledwie 22 lata.
  • W 2018 roku Pavel wraz ze swoim bratem Nikołajem Durowem zebrali od inwestorów 1,7 miliarda dolarów, aby stworzyć TON, system blockchain oparty na aplikacji Telegram.
  • W 2018 roku Związek Dziennikarzy Kazachstanu przyznał Durowowi nagrodę „za pryncypialne stanowisko przeciwko cenzurze i ingerencji państwa w bezpłatną korespondencję internetową obywateli”.
  • Magazyn Fortune umieścił Durova na swojej liście „40 Under 40”, corocznym rankingu najbardziej wpływowych młodych ludzi w biznesie.

 

Urodził się w 1984 roku w Leningradzie, ale większość dzieciństwa spędził we Włoszech. Powrócił do Rosji w 2001 roku. W 2006 roku Durov wraz ze swoim starszym bratem Nikołajem, założył VKontakte, który stał się największą rosyjską siecią społecznościową o wartości 3 miliardów dolarów.

W 2012 roku bracia udaremnili próby przejęcia firmy przez rywala Mail.ru. Ostatecznie musieli sprzedać 12% akcji VK za 300 milionów USD, ponieważ właścicielowi Mail.ru udało się przejąć większościowy udział w firmie.

Podczas zarządzania firmą Pavel Durov został poproszony przez administrację rosyjska o zablokowanie strony VK przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. Tą prośbę jak i prośby rosyjskich służb specjalnych o dostarczania danych użytkowników VK zostały przez Durova odrzucone. Ostatecznie bracia stracili firmę w kwietniu 2014 roku po tym ja zarząd usunął Pavela ze stanowiska dyrektora generalnego. Durov twierdził, że firma została przejęta przez sojuszników rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Pavel i Nikołaj Durov zdecydowali się na opuszczenie Rosji po tym jak zostali zamieszani, według nich, w umotywowaną politycznie sprawę potrącenia przechodnia. Obaj po ucieczce z kraju stwierdzili, że „kraj ten nie nadaje się na biznes internetowy.”

Po opuszczeniu Rosji udał się do Saint Kitts i Nevis gdzie skupił się na rozwoju aplikacji Telegram. Po przekazaniu 250 000 dolarów na rzecz krajowej Fundacji Dywersyfikacji Przemysłu Cukrowego i zabezpieczeniu 300 milionów dolarów w gotówce w szwajcarskich bankach otrzymał obywatelstwo tego małego państwa na Morzu Karaibskim. Obecnie siedziba Telegram znajduje się w Dubaju.

 

Po tym jak Durov kilkakrotnie odmówił współpracy z rosyjskimi służbami bezpieczeństwa Telegram został zablokowany w Rosji. Walka między nim a rządem toczyła się przez prawie dwa lata. Używając kombinacji taktyk cyberuników i siły rosnącego zasięgu aplikacji Telegram, Durov tak wymanewrował rosyjskiego regulatora telekomunikacyjnego i cenzora internetowego Roskomnadzora, że w 2020 roku rząd poddał się i aplikacja została odblokowana.

Pavel Durov twierdzi, że nigdy nie sprzeda aplikacji innemu gigantowi technologicznemu, pomimo wielomiliardowych ofert. Rzadko udziela wywiadów. Woli komunikować się bezpośrednio z użytkownikami Telegrama za pośrednictwem własnego kanału w aplikacji.

Posłuchaj naszych Podcastów: