Kadzidła domowej roboty – to nie takie trudne

71

Zapachy tworzą klimat miejsc. Mają też wielkie znaczenie dla samopoczucia. Poświęcona jest im dziedzina medycyny naturalnej – aromaterapia, wykorzystująca moc zapachów do leczenia przeróżnych dolegliwości.

Wiele osób stara się napełnić dobrymi zapachami też domy. W tym celu stosują chemiczne środki, które, choć pięknie pachnące, nie zawsze są zdrowe dla organizmu. Tymczasem można niewielkim kosztem pracy wykonać własne, domowe, pięknie pachnące kadzidła. Wystarczy bawełniany sznurek, odpowiednie składniki i trochę cierpliwości.

 

Kadzidła z całych roślin

Potrzebne będzie trochę pachnących ziół. Najlepiej zbierać je przy słonecznej pogodzie, w suche dni i po południu, tuż przed zachodem słońca. Wtedy nagromadzone w nich olejki eteryczne pachną najmocniej i najpiękniej. Rośliny suszone w przewiewnym miejscu wystarczy potem podzielić na mniejsze pęczki i ciasno związać bawełnianym sznurkiem. Ważne, żeby był on w naturalnych barwach – wystarczy tu zwykły sznurek wędzarniczy. POtem wystarczy taki pęczek podpalić i trzymać go płomieniem w górę, aż ogień zgaśnie, a wysuszone rośliny będą się powoli żarzyć, napełniając pomieszczenie aromatycznym dymem. Nieco więcej zachodu wymaga przygotowanie kadzidełek ze sproszkowanych ziół.

Kadzidła ze sproszkowanych ziół

Rośliny przygotowuje się tak samo jak w przypadku kadzidełek z całych ziół. Jednak wymagają nieco więcej pracy.

Potrzebne będą:

  • starannie wysuszone zioła
  • czysta woda
  • patyczki bambusowe lub patyczki do szaszłyków

 

Przygotowanie:

Patyczki rozszczepić na cienkie, długie drzazgi. Po dokładnym wysuszeniu ziół należy je drobno zmielić, lub rozetrzeć na proszek w moździerzu. Można dodać kilka kropli olejku eterycznego lub specjalną, przeznaczoną do palenia żywicę. Do powstałego, starannie wymieszanego proszku dodawać ostrożnie po małej ilości, po kilka kropli czystej wody i mieszać, aż do uzyskania plastycznej masy. Tę delikatnie, dłonią rozwałkować i oblepić wcześniej przygotowane patyczki. Gotowe kadzidełka należy odłożyć na około 7 dni w suchym i przewiewnym miejscu, do całkowitego wyschnięcia masy.

Zastosowanie kadzidełek

Poza oczywistym, pięknym zapachem, który napełnia pomieszczenia, kadzidła używane są do różnego rodzaju rytuałów. Za pomocą ich dymu można oczyszczać pomieszczenia i osoby z negatywnych energii – tu doskonale sprawdza się biała szałwia. Można używać ich do rytuałów miłosnych, przyciągania pieniędzy, czy wymarzonej pracy. Można też używać ich dymu jako terapii wspomagającej w leczeniu różnego rodzaju chorób.

Bez względu na to w jakim celu palone są kadzidełka, w zależności od wykorzystanych przy ich produkcji składników, będą miały różne działanie. A o tym następnym razem…

Posłuchaj podcastów: