Ambligonit – pochodzenie, właściwości i zastosowanie

Ambligonit to minerał z grupy fosforanów. Należy do minerałów rzadkich rozpowszechnionych tylko w niektórych rejonach Ziemi.

Został odkryty w 1817 roku przez Augusta Breithaupta w Saksonii. Nazwa pochodzi od greckich słów: amblys = tępy i goni = kąt (stępione kąty) – nawiązuje do kątków między ścianami minerału. Zazwyczaj ambligonit tworzy źle wykształcone kryształy o izometrycznym, grubotabliczkowym i krótkosłupkowym pokroju, często o zbrużdżonych ścianach. występuje w skupieniach ziarnistych i zbitych.

Jest składnikiem bogatych w fosfor pegmatytów związanych z wtrąceniami granitów. Występuje w skałach, które objęte są procesami metasomatycznymi. Najczęściej występuje wraz z minerałami takimi jak: pollucyt, apatyt, turmalin, spodumen, petallit, lepidolit. Jest przezroczysty i kruchy, opornie rozpuszcza się w kwasach.

Występuje w Brazylii, USA, Szwecji, Francji, Namibii. Wykorzystywany jest jako kamień szlachetny, kolekcjonerski oraz jako surowiec ceramiczny. Ceniony jest także przez ezoteryków.

Ambligonit to kamień cierpliwości, dostarcza spokoju i fizycznej równowagi, pomaga zrelaksować się i wyciszyć. Współpracuje z czakrą podstawy, korony i splotu słonecznego – uaktywnia je i harmonizuje.

 

Jest przewodnikiem energii czterech żywiołów: wody, ognia, powietrza i ziemi. Kamień wnosi spokój i harmonię wszędzie tam gdzie się pojawi. Postawiony w widocznym miejscu w domu zapewni spokój domowego ogniska. Może się również okazać pomocny w problemach związkowych, zwłaszcza, kiedy związek chyli się ku rozpadowi – pomaga w porozumieniu się.

Ambligonit rozwija talent, pomaga w znajdowaniu inspiracji – wykorzystywać go więc mogą wszelacy artyści – muzycy, twórcy literaccy, malarze, rzeźbiarze, itd. Jest też doskonałym pomocnikiem uzdrowicieli, lekarzy, fizjoterapeutów, masażystów i psychologów. Zaleca się im aby przed swoimi zawodowymi czynnościami trzymali go w dłoniach przez kilka minut.

Kamień nie toleruje agresji i złych emocji. W celach leczniczych zalecany jest w chorobach nerek i trzustki. Ambligonit może się także okazać pomocny ludziom, którzy nie potrafią się skupić i wszystko odkładają na później – wspomaga on doprowadzanie spraw do końca. Może okazać się także pomocny w spełnianiu marzeń. Szczególnie pozytywne działanie wykazuje wobec młodych posiadaczy.

Ambligonit można oczyszczać w strumieniu wody i ładować w promieniach słonecznych.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię