Andrew Jackson – ciekawostki z życia 7. prezydenta USA (1829-1837)

Andrew Jackson, siódmy prezydent USA był amerykańskim prawnikiem, politykiem, generałem Armii Stanów Zjednoczonych, wojskowym gubernatorem Florydy, członek Izby Reprezentantów oraz senator US.

Urodził się w Waxhaws, regionie położonym w Północnej i Południowej Karolinie. Jest znany z założenia Partii Demokratycznej i wspierania wolności jednostki.

1. Ludzie nazywali go „Old Hickory” czyli „Stary Orzech”, ponieważ był surowym i odważnym oficerem wojskowym podczas wojny 1812 roku. Jackson był nie tylko nieugięty jak drzewo, ale także twardy jak orzech.

 

2. Był celem pierwszej nieudanej próby zamachu na życie prezydenta. Gdy Jackson opuszczał Kapitol 30 stycznia 1835 roku, po nabożeństwie żałobnym, obłąkany malarz Richard Lawrence strzelił z pistoletu w prezydenta z odległości kilku metrów.

3. Jackson zakochał się w Rachel Donelson Robards. Niestety piękna Rachel miała męża. Po rozstaniu z mężem myślała, że przyznano jej legalny rozwód i poślubiła Jacksona. W rzeczywistości jednak rozwód nie był jeszcze sfinalizowany, a jej pierwszy mąż oskarżył ją o cudzołóstwo.

4. Andrew Jackson to jedynym prezydent, który był byłym jeńcem wojennym.

5. Andrew Jackson był nałogowym hazardzistą.

6. Wizerunek Jacksona pojawia się na 20-dolarowym banknocie, choć prezydent nienawidził papierowych pieniędzy.

7. Jackson po raz pierwszy kandydował na prezydenta w 1824 roku. Jednak przegrał wybory z Johnem Quincy Adamsem.

8. Jackson brał udział w wielu pojedynkach z użyciem broni palnej. W jednym został ranny, ale zdołał strzelić i zabić przeciwnika. Chirurdzy nie byli w stanie usunąć kuli i pozostała w jego klatce piersiowej do końca życia, ostatecznie przyczyniając się do jego śmierci – Andrew Jackson zmarł na zatrucie ołowiem.

9. Andrew Jackson nigdy nie miał własnych dzieci, adoptował trzech synów i był prawnym opiekunem ośmiorga innych dzieci.

10. Papuga Jacksona uczestniczyła w jego pogrzebie w 1845 roku, ale musiała zostać usunięta po tym, jak zaczęła przeklinać.

11. Jackson był ulubieńcem Donalda Trumpa, który powiesił jego portret w Białym Domu.

12. Andrew Jackson, podobnie jak Lincoln, był prawnikiem samoukiem.

13. Jackson zarabiał na bawełnie i posiadał niewolników. W momencie, gdy opuszczał Tennessee by zostać prezydentem, na plantacji było ich ponad 150.

14. Jackson miał ogromny blok sera w Białym Domu. Otrzymał około 630kg koło cheddarowe i trzymał je w lobby Białego Domu przez dwa lata.

15. Andrew Jackson wprowadził politykę zmuszania plemion rdzennych Amerykanów do opuszczenia swoich historycznych terytoriów i podejmowania niebezpiecznych, często śmiertelnych przeprowadzek.

16. Jako pierwszy prezydent, Jackson zawetował więcej ustaw niż wszyscy poprzedni prezydenci. Weto wykorzystał 12 razy podczas swoich dwóch kadencji.

 

17. W 1832 roku Jackson zawetował odnowienie Drugiego Banku Stanów Zjednoczonych, twierdząc, że jest on niekonstytucyjny, a ponadto faworyzuje bogatych ponad zwykłych ludzi. Następnie usunął rządowe pieniądze z banku i umieścił je w bankach państwowych.

18. Jackson był także jednym z założycieli tej samej Partii Demokratycznej, która istnieje dzisiaj.

19. Prezydent Jackson zmarł 8 czerwca 1845 roku Na jego nagrobku wyryto napis „zabiłem banki”

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię