Arizona – fakty i ciekawostki

1. Oficjalnym kwiatem stanu Arizona jest kwiat kaktusa Saguaro

Saguaro to największy znany kaktus amerykański. Kwiaty te kwitną w maju i czerwcu i mają delikatny biały kolor. Kaktus ma długą żywotność w porównaniu z niektórymi innymi roślinami – od 75 do 100 lat – a jego kolce rosną bardzo szybko.

2. Arizona dołączyła do Stanów Zjednoczonych w 1912 roku

W 1912 roku został 48 stanem, który dołączył do USA – czasami nazywany jest stanem Valentine, ponieważ dołączył 14 lutego.

3. Jednym z najbardziej dochodowych gałęzi przemysłu w Arizonie jest miedź

Stan jest liderem w produkcji miedzi w USA. Po raz pierwszy wydobyto ją w XIX wieku, a od 2007 roku jej wartość szacowana jest na 5,54 miliarda dolarów. Do produktów ubocznych tego typu wydobycia należą złoto i srebro.

4. Nazwa Arizona pochodzi od indiańskiego słowa oznaczającego „małą wiosnę”

Native American słowo to Arizonac, które tłumaczy się jako miejsce małej wiosny. Arizona jest również znana jako stan Copper Canyon lub Gold State.

5. Klimat Arizony jest typowo pustynny, ale są też zimy

Chociaż zwykle klasyfikuje się Arizonę jako stan z klimatem pustynnym występują tam duże różnice temperatur. W 1994 roku najwyższą temperaturę w stanie odnotowano w Lake Havasu City – 128 stopni Fahrenheita. Najniższa temperatura jaką odnotowano w Arizonie wynosiła -40 F w styczniu 1971 roku nad jeziorem Hawley.

6. Pierwszym odkrywcą Arizony był mnich zwany Marcos De Niza

Marcos De Niza był hiszpańskim bratem franciszkaninem i przybył do Arizony około 1539 roku. Udał się tam na wyprawę, aby spróbować znaleźć tajemnicze siedem złotych miast.

7. Arizona ma nieoficjalny prezydencki kurort

Biltmore – ten wysokiej klasy kurort jest nieoficjalnym miejscem odwiedzania prezydentów USA. Każdy prezydent od czasu Herberta Hoovera przebywał w ośrodku w Arizonie w którymś momencie swojej kadencji.

8. Arizona jest domem dla 13 różnych gatunków grzechotników

To wyższa liczba niż w jakimkolwiek innym stanie USA. Najbardziej znany z grzechotników znalezionych w Arizonie nazywany jest grzechotnikiem graniopyskim. Zamieszkuje pasma górskie, zwykle 4000 stóp nad poziomem morza.

9. Arizona jest domem dla nawiedzonego hotelu o nazwie The Jerome Grand

Chociaż pierwotnie został zbudowany jako szpital w połowie lat dwudziestych XX wieku, Jerome Grand jest obecnie hotelem. Wcześniej był znany jako United Verde Hospital i był używany do leczenia chorych górników. Odwiedzający hotel często zgłaszali kaszel, utrudniony oddech i inne straszne odgłosy dochodzące z pustych pokoi. Pacjenci donosili również o zapachu tytoniu, whisky i kurzu.

10. Arizona jest stanem jezior

W Arizonie znajduje się 128 jezior. Tylko dwa są naturalne – Mormon Lake w Flagstaff i Stoneman Lake blisko Sedony.

11. Wielki Kanion w Arizonie

Jest jednym z najstarszych parków w USA. Odkąd pozwolono ludziom odwiedzać Wielki Kanion, było z nim łącznie 685 zgonów. Pięćdziesiąt pięć osób spadło w przepaść.

Przewodnik po USA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię