Sekrety długowieczności Japończyków

Sekrety długowieczności

Japończycy słyną z długiego i szczęśliwego życia, przez co wiele osób zastanawia się, jaki jest sekret ich długowieczności.

Wolniejsze starzenie się, rzadsze chorowanie, ładniejsza cera i mniej zmarszczek – czemu zawdzięczają te wszystkie rzeczy?

Wielu z nich podzieliło się swoim sekretem, a odpowiedzi wszystkich zawsze sprowadzały się do tych samych wartości – IKIGAI, czyli filozofii, która pozwala im utrzymać dobry nastrój i zdrowej diety.

Czym jest Ikigai?

Ikigai oznacza dosłownie powód do życia. Ta filozofia zakłada czerpanie szczęścia ze wszystkiego, co nas otacza. I nie chodzi tu o wielkie rzeczy jak awans zawodowy, ale przede wszystkim o te, które na co dzień wywołują na naszej twarzy uśmiech i są naszym powodem do codziennego wstania z łóżka.

Ikigai obejmuje cztery strefy:

  • to co kochasz
  • to w czym jesteś dobry
  • to za co mogą ci zapłacić
  • to czego potrzebuje świat

Celem Ikigai jest to, aby wszystkie te strefy stykały się ze sobą, to właśnie wtedy jesteśmy w stanie osiągnąć pełnie szczęścia i odczuwać spełnienie. Uczucia, które odczuwamy mają spory wpływ na jakość naszego życia, a co za tym idzie również jego długość.

Czy przeniesienie zasad Ikigai jest możliwe do naszego codziennego życia? Jak najbardziej! Te kategorie to nie tylko praca, ale też wszystkie inne czynności, które wykonujemy na co dzień, jak na przykład robienie obiadu dla rodziny.

Dieta – sekret długiego życia Japończyków

Jest bardzo dużo podstaw, również badania naukowe, aby sądzić, że za długowieczność i wyjątkowe zdrowie Japończyków odpowiada ich dieta. Jest ona bogata w ryby i warzywa, głównie soja, która zastąpiła w większości mąkę, ale też warzywa, które powodują zwiększoną produkcję kwasu hialuronowego, jak szparagi, fasolka, dynia, jagody i wiele innych. Padło też stwierdzenie, że nie tylko co, ale w jaki sposób jedzą ma wpływ na ich zdrowie.

W tradycyjnej Japońskiej kulturze je się małe porcje, a każda część posiłku, na przykład ryż, warzywa, ryby, jest w oddzielnej miseczce.

Równie ważnym elementem jest fakt, że spędzają czas na słońcu, dzięki czemu pobudzają organizm do produkcji naturalnej witaminy D.

Pięć porad Dalajlamy na długowieczność

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię