Arkansas – ciekawostki i fakty

1. Hattie Caraway z Arkansas została pierwsza kobietą wybrana do Senatu Stanów Zjednoczonych

Hattie Caraway została pierwszą kobietą wybraną do senatu Stanów Zjednoczonych w 1932 roku. Po raz pierwszy zasiadła w Senacie po śmierci męża Thaddeusa Carwaya. To on został wybrany do Senatu Stanów Zjednoczonych w 1921 roku. Zgodnie z tradycją amerykańską, Hattie zajęła miejsce męża do czasu przeprowadzenia głosowania. Po głosowaniu specjalnym, które odbyło się w tym samym roku, została jednogłośnie wybrana ponownie. Służyła do 1945 roku. Zmarła w 1950 roku w wieku 72 lat.

2. Wal-Mart został założony w miejscowości Bentonville w Arkansas

Wal-Mart otworzył swój pierwszy sklep w Bentonville w 1962 roku. Został otwarty przez Sama Waltona, założyciela sieci. Biznesmen zmarł 40 lat później, w 1992 roku. Dzisiaj Walmart ma około 10500 sklepów w 24 krajach, zatrudniając ponad 2,2 miliona pracowników na całym świecie, z czego prawie 1,5 miliona w samych Stanach Zjednoczonych.

3. Arkansas jest największym producentem drobiu na świecie

Tyson Inc. jest obecnie największym producentem drobiu na świecie, a jego siedziba znajduje się w Springdale w stanie Arkansas. Firma powstała w czasie Wielkiego Kryzysu w 1931 roku i miała bardzo skromne początki. Właściciel, John W. Tyson, przeniósł swoją rodzinę do Springdale w poszukiwaniu nowych możliwości biznesowych. Dzisiaj przychody firmy rocznie sięgają 43 miliardów dolarów.

4. Ernest Hemingway mieszkał w miejscowości Pigott w Arkansas w latach trzydziestych XX wieku

Hemingway był żonaty z Pauline Pfeiffer, która pochodziła z miasta Pigott. W latach trzydziestych spędzili tam sporą część czasu. W Pigott Hemingway napisał fragmenty jednej ze swoich najsłynniejszych powieści, A Farewell To Arms. W 1932 roku dom spałił się. Autorowi udało się uratować wszystkie swoje rękopisy. Ostatecznie budynek został odrestaurowany i jest obecnie Muzeum Hemingway-Pfeiffera i Centrum Edukacyjnym w mieście.

5. John Gould-Fletcher był pierwszym poetą w Arkansas, który zdobył nagrodę Pulitzera

Gould-Fletcher urodził się w Little Rock w 1886 roku. Tom jego wierszy Selected Poems uczynił go pierwszym poetą z Południa, który otrzymał nagrodę Pulitzera. Był nie tylko znanym poetą, ale także cenionym krytykiem literackim i prozaikiem. Należał do słynnej grupy pisarzy zwanych Południowymi Agrarianami..

6. W Arkansas znaleziono skamieniałe kości mastodontów z epoki lodowcowej

Skamieniałości odkryto w rzece Mississippi i miejscu Crowley’s Ridge, gdzie znajduje się stanowy park Arkansas. Przykłady skamieniałości można podziwiać w Muzeum Stanowym Arkansas w Jonesboro. Mastodon był ssakiem o podobnym wyglądzie do dzisiejszego słonia. Mastadony żyły w stadach żywiąc się dietą wegetariańską. W Ameryce wymarły około 10500 lat temu.

7. W Arkansas znajduje się najniebezpieczniejsze małe miasto USA

Pine Bluff zostało uznane za najbardziej niebezpieczne małe miasteczko w Ameryce. Według danych o przestępczości na 1000 mieszkańców popełnionych jest tam 78 przestępstw. Wskaźniki przestępczości Pine Bluff są o 129% wyższe niż średnia krajowa Przestępstwa z użyciem przemocy w Pine Bluff są o 309% wyższe niż średnia krajowa. W Pine Bluff mieszka 43 tysiące osób.

8. Popularna marka kosmetyków Maybelline ma swoje korzenie w Arkansas

Popularna marka kosmetyków ma swoją główną siedzibę w Nowym Jorku. Jednak jej główny zakład produkcyjny znajduje się w stolicy Arkansas, Little Rock. Maybelline to jedna z wiodących marek kosmetycznych na świecie i szacuje się, że średnio co 1,7 sekundy sprzedaje tubkę tuszu do rzęs.

Zobacz także: Przepiękne Hawaje (WIDEO)

9. Arkansas to światowa stolica szpinaku

Dwóch mieszkańców miasta Alma, George Bowles i Wolf Grulkey, wpadło na pomysł, aby spróbować umieścić Arkansas na mapie w niecodzienny sposób – i wymyślili szpinak. Allen Canning Company z siedzibą w Alma puszkuje około 65% produkcji szpinaku w USA. Około 60 milionów funtów rocznie tego warzywa pochodzi z Arkansas.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię