10 ciekawostek na temat Hollywood Sign

Znak Hollywood to ikona kultury, sceny filmu i amerykański punkt orientacyjny z widokiem na Hollywood w Kalifornii. Hollywood Sign, obok Welcome to Fabulous Las Vegas Nevada znaku, jest najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym znakiem w USA.

Oto 10 ciekawostek na temat Hollywood Sign:

1. Znak Hollywood został zaprojektowany przez Anglika

Urodzony w Londynie Thomas Fisk Goff – z zawodu artysta, przeprowadził się do USA w 1920 roku. W Los Angeles otworzył firmę Crescent Sign Company, która otrzymała kontrakt na budowę pierwszego znaku.

 

2. W tym roku obchodzone są setne urodziny znaku

Hollywood Sign obchodzi setne urodziny w tym roku. Oryginalny znak Hollywood został zbudowany w 1923 roku Jako tymczasowa reklama stworzona na potrzeby okolicznego rynku nieruchomości. Miał reklamować ekskluzywne osiedle mieszkaniowe Hollywoodland.

3. Jedna z aktorek Hollywood popełniła tam samobójstwo

Peg Entwistle, brytyjska aktorka, która wystąpiła tylko w jednym filmie – Thirteen Women. 16 września 1932 roku, 24-letnia Peg wspięła się na szczyt litery H i skoczyła z niej w dół. Wielu odwiedzających znak twierdzi, że Peg jak duch do dziś pojawia się w pobliżu znaku.

4. Dzisiejszy znak nie jest oryginalną wersją

Oryginalna wersja znaku, która była elektrycznym billboardem została zastąpiona trwalszą, całkowicie stalową konstrukcją w 1978 roku. Pierwotny znak miał białe litery wielkości 45 stóp, które były podświetlane 4 tysiącami żarówek.

5. Nowy znak powstał dzięki Hugh Hefner

Zanim znak przeszedł tranformację, po 50 latach stania na wzgórzu wyglądał nieciekawie. O spadło ze wzgórza, L zostało podpalone w H uderzyło auto,  a inne litery się rozpadały. Hefner zorganizował galę charytatywną , podczas której celebryci mogli „kupić” nowe litery. Nowymi właścicielami zostali:

Terrence Donnelly – H

Warner Bros. Records – O

Gene Autry – L

Les Kelley z Kelley Blue Book – L

Hugh Hefner – Y

Andy Williams – W

Alice Cooper – O

Giovanni Mazza – O

Thomas Pooley – D.

6. Litery były podmieniane kilka razy

Znak Hollywood przechodził również wiele kilka pisowni na cześć wielkich wydarzeń światowych. W 1976 roku zmieniono go na „Hollyweed”, aby uczcić zmiany w przepisach dotyczących marihuany. W 1987 roku napis brzmiał „Holywood”, kiedy Papież Jan Paweł II odwiedził znak. A w 1987 w „Ollywood” jak protest przeciwko postrzeganemu kultowi bohatera Olivera Northa podczas przesłuchań Iran-Contras.

 

7. Znak Hollywood ma zawiły system bezpieczeństwa

Aby trzymać ludzi z dala od znaku i chronić go przed aktami wandalizmu, opracowano specjalnie zaprojektowany system bezpieczeństwa. technologię podczerwieni, całodobowy monitoring, czujniki ruchu, alarmy i patrole helikopterowe.

8. Znak ma swój własny fundusz powierniczy

Hollywood Sign Trust został utworzony w 1992 roku w celu utrzymania i promowania Hollywood Sign.

9. Sherwin-Williams uczcił 90. i 100. urodziny

Aby uczcić 90. urodziny znaku w 2013 roku, Sherwin-Williams odświeżył każdą literę, usuwając całą poprzednią farbę, a następnie nakładając 105 galonów podkładu i 255 galonów zewnętrznej akrylowej farby lateksowej w kolorze „High Reflective White”. W zeszłym roku, przygotowując się do setnych urodzin znaku, Sherwin-Williams ponownie odświeżył znak, tym razem kolorem Extra White SW 7006 — znanym również jako Hollywood Centennial White.

10. Osiedle domów miało otaczać Hollywood Sign

Save the Peak – pod tym hasłem zbierano pieniądze w 2010 roku na zakupu 138 akrów ziemi otaczającej znak. Ziemia ta początkowo należała do Hugh Hefner. Hefner ją sprzedał deweloperowi w 2002 roku za 1,7 miliona USD. Na 138 akrach miało zostać zbudowane osiedle z pięcioma luksusowymi domami. W kwietniu 2009 roku Trust for Public Land podpisał opcję zakupu tej ziemi od dewelopera za cenę 12,5 mln USD. 26 kwietnia 2010 roku Trust for Public Land ogłosił, że zebrał wystarczającą ilość pieniędzy, aby ziemię wykupić i dołączyć do pobliskiego Griffith Park.

Te gwiazdy Hollywood mają miliony a żyją bardzo skromnie

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię