Floryda – fakty i ciekawostki na temat Sunshine State

Floryda jest stanem zlokalizowanym na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych, na półwyspie Floryda otoczonym przez wody Zatoki Meksykańskiej na zachodzie i Oceanu Atlantyckiego na wschodzie.
Na północy natomiast graniczy z Alabamą i Georgią. Floryda jest trzecim najbardziej zaludnionym (21,3 mln) i ósmym najgęściej zaludnionym (148,4 mieszk./km²) stanem USA.

Floryda jest najpopularniejszym celem podróży mieszkańców USA turystyka wnosi do gospodarki stanu ponad 65 miliardów dolarów rocznie.

1. Everglades popularna atrakcja turystyczna

Floryda posiada rezerwaty mokradeł o powierzchni 1,5 miliona akrów na południowym krańcu stanu, znane jako Park Narodowy Everglades. Everglades to jedyne miejsce na ziemi, gdzie razem żyją krokodyle i aligatory. Jest także domem dla ponad stu różnych gatunków zwierząt i roślin. Everglades jest również domem dla niektórych z najbardziej zagrożonych gatunków, takich jak żółw skórzasty, manat zachodnioindyjski i pantera florydzka.

 

2. Rzeka St. Johns to najdłuższa rzeka na Florydzie

Rozciągająca się na blisko 500 kilometrów rzeka St. Johns łączy w swoich wododziałach około 3,5 miliona ludzi. Ponadto, w przeciwieństwie do większości rzek w których woda płynie z północy na południe, woda w rzece St. Johns płynie z południa na północ.

3. Floryda jest jednym z wiodących na świecie stanów rolniczych

The Sunshine State jest największym producentem arbuzów w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na wiecznie słoneczną pogodę na Florydzie uprawia się pomidory i truskawki, cytrusy, trzcinę cukrową, paprykę, bawełnę, orzeszki ziemne, fasolę szparagową i ziemniaki.

4. Floryda ma najwięcej pól golfowych w kraju

Jest domem dla ponad 1300 pól golfowych. Wiele osób uważa, że ​​Floryda jest światową stolicą golfa. W okolicy Palm Beach jest więcej pól golfowych niż w jakimkolwiek innej gminie w całych Stanach Zjednoczonych.

5. Orlando to najczęściej odwiedzane miasto na Florydzie

W Orlando znajduje się Disney World. Park rozrywki przyciąga co roku ponad 50 milionów odwiedzających. Łączna liczba odwiedzających Orlando co roku wynosi ponad 75 milionów.

6. W Orlando jest 10 głównych parków rozrywki

Disney World ma łącznie 4 parki rozrywki, w tym Magic Kingdom, Animal Kingdom, Epcot i Hollywood Studios. Z drugiej strony Universal Orlando ma 2 parki rozrywki, które są Universal Studios i Islands of Adventure. Poza tymi dwoma głównymi miejscami turystycznymi na Florydzie znajdują się również SeaWorld, Discovery Cove, Legoland i Busch Gardens.

 

7. Floryda ma najstarszą populację w Stanach Zjednoczonych

Floryda jest popularnym stanem wśród emerytów. Około 19 procent mieszkańców ma ponad 65 lat.

8. Trzęsienia ziemi na Florydzie są rzadkością

Floryda leży daleko od granic płyt tektonicznych. Z tego powodu trzęsienia ziemi są bardzo rzadkie w tym stanie, chociaż mogą nadal występować. Wraz z Dakotą Północną na Florydzie występuje najmniej trzęsień ziemi ze wszystkich stanów USA.

9. Nazwa pochodzi od La Florida

Oryginalna hiszpańska nazwa Florydy to La Florida, co oznacza „miejsce kwiatów”. Niektórzy historycy uważają, że Ponce de León wybrał tę nazwę na cześć kwitnących kwiatów, które tam zobaczył, lub w hołdzie dla hiszpańskich obchodów Wielkanocy zwanych Pascua Florida, czyli „Święto kwiatów”.

10. Cape Canaveral

Zarząd portu Canaveral został założony w 1953 roku, a dzielnica Port Canaveral znajduje się na północ od miasta Cape Canaveral. Latarnia morska Cape Canaveral to najstarsza stojąca konstrukcja na przylądku. Cape Canaveral jest platformą startową dla programu kosmicznego USA.

Naples na Florydzie zostało uznane za najlepsze miejsce do życia w USA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię