Ciekawostki na temat Los Angeles

los angeles

1. Los Angeles to miasto leżące w południowej części zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, założone 4 września 1781 przez Felipe de Neve’a.

2. Początkowo miasto było częścią Meksyku który odsprzedał je USA po toczącej się miedzy nimi wojnie. Oznacza to, że LA jest częścią Stanów dopiero od 1848 roku.

3. Według danych z 2019, żyje tam 3,967 miliona ludzi. To najludniejsze miasto w stanie Kalifornia i drugie po Nowym Jorku (8,419 miliona) w całym USA.

4. Powierzchnia LA wynosi aż 1 300 km². Dla porównania stolica stanu w którym leży Los Angeles – Sacramento, jest 5 razy mniejsza.

5. Metropolia Los Angeles jest drugą pod względem wielkości (po Nowym Jorku) metropolią w USA, oraz trzynastą co do wielkości na świecie. Jej powierzchnia to aż 12,562 km².

6. Gęstość zaludnienia w Mieście Aniołów wynosi 3072 os./km²

7. LA otrzymało prawa miejskie w 1850 roku, czyli dopiero po 70 latach od jego założenia.

8. Najwyższym punktem Los Angeles jest góra Mount Lukens. Jej wysokość bezwzględna to 1547 m. Należy ona do położonego równoleżnikowo pasma górskiego San Gabriel.

9. Miasto leży nad oceanem spokojnym, lecz oprócz zalet takich jak piękne plaże, to położenie ma również wady. LA figuruje na obszarze pacyficznego pierścienia ognia, czyli styku płyt tektonicznych, przez co często mają tam miejsce trzęsienia ziemi.

10. Średnia roczna temperatura Miasta Aniołów to 75,2F (24 °C) za dnia i (57,2F) 14 °C w nocy. Większość dni w roku jest słoneczna, opady deszczu są tam niewielkie, a opady śniegu praktycznie niespotykane.

11. Aktualnie 28,7% mieszkańców LA jest rasy białej, podczas gdy w 1940 roku populacja białych wynosiła aż 86%.

12. W Los Angeles znajdują się aż 144 różne dzielnice. Każda z nich wyróżnia się pod względem kultury czy krajobrazu.

13. Los Angeles to skrócona nazwa miasta, prawdziwa ma aż 14 słów, z hiszpańskiego na polski znaczy „Miasto Matki Bożej Królowej Aniołów rzeki Porciúncula”.

14. LA słynie z luksusu, bogactwa i sławy. Ulice miasta są bardzo szerokie, więc wygodnie się po nich jeździ ale równocześnie są strasznie zakorkowane.

15. W Metropolii Los Angeles znajduje się Beverly Hills, czyli jedno z najbogatszych miast w Stanach Zjednoczonych. Jest ono przepełnione drogimi sklepami i restauracjami. Można tam spotkać popularnych bogaczy czy gwiazdy Hollywood.

16. Wspomniane Hollywood to jedna z ważniejszych dzielnic LA, jest to wręcz międzynarodowy symbol sławy. Aktorzy z kinowych hitów właśnie tam zbierają się na coroczną galę rozdania oscarów, która jest organizowana w Dolby Theatre.

17. W Hollywood można przespacerować się po Alei Gwiazd, na której znajdziemy ponad 2600 gwiazd na chodnikach, które upamiętniają przeróżne sławne osobistości.

18. Najwyższy budynek w LA znajduje się w dzielnicy finansowej, i jest to Wilshire Grand Center, mierzący aż 335 metrów. Drapacz chmur został oddany do użytku w 2017 roku. Znajdziemy tam między innymi pokoje hotelowe, przestrzeń biurową, centrum fitness, basen oraz wiele restauracji.

19. Los Angeles to jedyne miasto w Ameryce Północnej, w którym igrzyska olimpijskie odbyły się aż 2 razy. Najpierw w 1932, a następnie w 1984. LA po raz kolejny będzie organizować olimpiadę w 2028 roku.

20. W LA znajdziemy ogromny kompleks zoo i ogrodów botanicznych założonych w 1966 roku, zajmujący powierzchnie 133 akrów.

21. Szacowana liczba turystów odwiedzających Miasto Aniołów każdego roku to około 50 milionów osób.

22. W mieście znajdziemy ostatnią drewnianą latarnie morską w całym kraju. Mieści się ona w parku San Pedro.

23. Los Angeles to miasto muzeów. Tematyka sięga bardzo szeroko – od historii po sztukę. Jest ich do zwiedzenia ponad 100.

24. Transport w LA jest wysoko rozwinięty. Porty morskie, metro oraz pięć lotnisk są świetnie zorganizowane.

25. W mieście obowiązuje zakaz lizania żab. Brzmi to śmiesznie, lecz skóra niektórych żab zawiera substancje psychoaktywne.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię