John Quincy Adams – ciekawostki z życia 6. prezydenta USA

John Quincy Adams amerykański prawnik, dyplomata i polityk. Był ambasadorem w kilku krajach europejskich, sekretarz stanu, senatorem i szóstym prezydentem USA (1825–1829).

Oto kilka ciekawostek z jego życia:

1. J. Q. Adams urodził się w 1767, był drugim dzieckiem Johna Adamsa, który również pełnił funkcję prezydenta USA, oraz Abigail Adams.

2. Matka Johna Quincy Adamsa była znaną, walczącą o prawa kobiet feministką.

3. Adams rzucił szkołę gdy miał zaledwie 14 lat. Może się to wydawać nieodpowiedzialną decyzją, lecz miała ona niesamowicie ważne konsekwencje.

 

4. Młody John udał się do Petersburga, gdzie pracował jako sekretarz Francisa Dany’ego- amerykańskiego polityka. Po roku pracy wyjechał z Rosji na zachód Europy, by wznowić edukację.

5. Adams był bardzo dobrze wykształcony. Studiował w Hadze, Amsterdamie i Lejdzie w Holandii, we Francuskiej stolicy- Paryżu, oraz na Uniwersytecie Harvard w Stanach Zjednoczonych.

6. J. Q. Adams ukończył studia prawnicze na Harvardzie w zaledwie 2 lata.

7. Jeden z akademików w Harvardzie jest nazwany na cześć Adamsa oraz jego ojca, który również zdobył tam dyplom.

8. John Quincy Adams był bardzo skutecznym dyplomatą. Został mianowany na amerykańskiego posła w Holandii, ministra Portugalii, Prusów, Anglii i Rosji. Wynegocjował on wiele układów handlowych, oraz pokój w Wojnie miedzy USA i Wielką Brytanią.

9. Adams startował w wyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych w 1824 roku. Był jednym z czterech reprezentantów Partii Demokratyczno-Republikańskiej. Początkowo głosowania były nierozstrzygnięte, Adams oraz jego polityczny przeciwnik Andrew Jackson byli na równi. Przed kolejnym głosowanie Henry Clay niespodziewanie poparł swojego rywala- Adamsa, dzięki czemu wygrał on wybory. John Quincy objął urząd w południe 4 marca 1825.

10. Adams był ogromnym fanem bilarda. Krótko po tym jak został prezydentem, John umieścił w białym domu stół do tejże gry, co było powodem do siania plotek przez jego politycznych przeciwników o marnowaniu budżetu państwa. Później okazało się, że Adams sam zapłacił za wspomniany stół do gry.

11. John Quincy Adams uwielbiał poranne treningi. Wstawał codziennie o piątej rano i wychodził na dziesięciokilometrowy spacer nad rzekę, gdzie rozbierał się do naga i pływał.

12. Marquis de Lafayette podarował Johnowi aligatora, którego ówczesny prezydent trzymał przez kilka miesięcy w wannie w Białym Domu. Podobno oglądanie uciekających przed aligatorem gości sprawiało Adamsowi niezwykłą satysfakcję.

13. Z inicjatywy Adamsa w 1846 roku w Waszyngtonie powstał największy na świecie kompleks muzealno- badawczy, zwany Smithsonian Institution.

14. Na początku XIX wieku Floryda była pod panowaniem Hiszpanii, która zmagała się wtedy z wieloma problemami. O przejęciu Florydy myślało wiele państw. Ostatecznie udało się tego dokonać Stanom Zjednoczonym. W 1819 roku John Quincy Adams odniósł dyplomatyczny sukces i podpisał z Hiszpańskim posłem Luisem de Onis Traktat Florydzki, na mocy którego Floryda została uznana za terytorium USA.

 

15. Adams rezydował w Białym przez jedną, czteroletnią kadencję. Jego reelekcja nie miała miejsca, ponieważ jego proindiańskie pomysły na przeznaczenie zachodu kraju na rezerwaty dla rdzennych mieszkańców Ameryki nie zostały ciepło przyjęte przez pozostałych polityków. Prezydent poniósł porażkę na rzecz Andrew Jacksona.

16. W 1848 roku Adams brał udział w debacie o wojnie Amerykańsko-Meksykańskiej. W Pewnym momencie stracił przytomność i upadł. Niestety, 2 dni później zmarł.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię