Connecticut – fakty i ciekawostki

1. Pierwsi osadnicy do stanu Connecticut przybyli w 1614 roku

Pierwotnie osadnicy ci pochodzili z Holandii. W tym czasie Holendrzy handlowali futrami. Zbudowali również fort wokół dzisiejszego Hartford.

2. Były prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush urodził się w Connecticut.

George W. Bush urodził się 6 lipca 1946 roku w mieście New Haven w stanie Connecticut. Od 2001 do 2009 roku sprawował urząd prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej.

3. Ponad 20 000 patentów przyznano wynalazcom w Connecticut

Od XVI do XVII wieku około 5000 wynalazców z Connecticut uzyskało 20 000 patentów. Wśród tych wynalazców znalazły się 44 kobiety.

4. Bear Mountain to najwyższy szczyt w stanie

Bear Mountain, położony w północno-zachodniej części stanu w okolicy miasta Salisbury. Ma około 708 metrów wysokości i około 132 metrów wysokości. Wędrówka na górę zajmuje zwykle około 2 godzin.

5. Dąb Charter

Dąb Charter symbolizuje wolność w stanie amerykańskim. Jest to miejsce gdzie został ukryty dokument Connecticut Charter – Królewska Karta Connecticut z 1662 roku, aby udaremnić jego konfiskatę przez angielskiego gubernatora generalnego.

6. Pierwsza atomowa łódź podwodna na świecie została zbudowana w stanie Connecticut

Znany jako USS Nautilus lub SSN-571, pierwszy na świecie atomowy okręt podwodny został zbudowany w mieście Groton w stanie Connecticut. Budowę statku wodnego rozpoczęto w 1952 roku, a zakończono w 1954 roku. Po ukończeniu ten okręt podwodny mógł pozostawać w zanurzeniu prawie na czas nieokreślony ze względu na zastosowane paliwo jądrowe i brak konieczności używania powietrza. Okręt podwodny pozostawał w służbie przez 25 lat.

7. Wynalazca rewolweru pochodził ze stanu Connecticut

W roku 1836 Samuel Colt z Connecticut uzyskał patent na mechanizm rewolwerowy, który pozwolił użytkownikowi na wielokrotne strzelanie z broni bez przeładowywania. Colt założył również firmę, która wyprodukowała projekt pistoletu z cylindrem obrotowym, który ostatecznie stał się znany jako rewolwer. Colt’s Manufacturing Company działa do dzisiaj. Od tego roku jest w rękach Česká zbrojovka Group.

8. Słynny amerykański pisarz Mark Twain napisał Huckleberry Finn w stanie Connecticut

Amerykański dziennikarz Samuel Langhorne, znany jako Mark Twain, napisał słynną powieść The Adventures of Huckleberry Finn. Przez prawie 20 lat Mark Twain mieszkał w Connecticut z trzema córkami i żoną. Dziś jego dom został przekształcony w muzeum, w którym znajdują się kopie jego najlepszych dzieł.

9. Najstarsze zachowane więzienie znajduje się w Connecticut

Najstarszym zachowanym więzieniem stanowym jest więzienie Old New-Gate. Uważane za narodowy zabytek historyczny i stanowy rezerwat archeologiczny, to więzienie stanowe znajduje się w East Granby. Więzienie zaczęło działać po raz pierwszy w latach 1776-1782. Początkowo było przeznaczone dla jeńców wojennych podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Old New-Gate zajmuje powierzchnię około 5 akrów.

10. Connecticut jest jedną z 13 oryginalnych kolonii Stanów Zjednoczonych

Początkowo 13 stanów USA należało do kolonii brytyjskiej. Te 13 stanów obejmowało Delaware, Nowy Jork, Pensylwanię, Rhode Island, Connecticut, New Jersey, Georgię, Maryland, New Hemisphere, Południową Karolinę, Massachusetts, Północną Karolinę i Providence Plantations. Po ogłoszeniu niepodległości w 1776 roku kolonie te oficjalnie stały się częścią Stanów Zjednoczonych.

11. Słowo „Connecticut” wywodzi się ze starego słowa rdzennych Amerykanów

Connecticut pochodzi od staroamerykańskiego słowa quinnehtukqut, które oznacza „obok długiej rzeki pływowej”. Nazwa ta pochodzi od rdzennych Amerykanów, którzy mieszkali w tym stanie jeszcze przed osadnictwem Holendrów w XVII wieku.

12. Connecticut był kiedyś znany jako Narodowy Arsenał Broni

Connecticut zyskał tą reputację w czasie Rewolucji Amerykańskiej na początku XIX wieku. Państwo to było wówczas znane z masowej produkcji broni palnej z wymiennymi częściami i komponentami.

13. Najstarsza biblioteka publiczna w Stanach Zjednoczonych znajduje się w stanie Connecticut

Biblioteka pamięci Scoville znajduje się w mieście Salisbury w stanie Connecticut. Założona w 1803 roku biblioteka posiada również tytuł pierwszej w Stanach Zjednoczonych biblioteki finansowanej ze środków publicznych. Biblioteka Pamięci Scoville jest również pierwszą biblioteką w Stanach Zjednoczonych, która została otwarta dla publiczności bez opłat. Obecnie Biblioteka Pamięci Scoville’a zawiera łącznie ponad 35 000 odniesień do książek, ponad 1000 filmów wideo i około 500 książek wideo.

14. Wynalazca aparatu polaroid urodził się w stanie Connecticut

Urodzony w stanie Connecticut 7 maja 1909 roku Edwin Herbert Land wynalazł aparat polaroidowy w 1848 roku. W wieku 13 lat Edwin Herbert Land opatentował już ponad 500 wynalazków, czyli więcej niż jakikolwiek inny Amerykanin w tamtym czasie oprócz Thomasa Edisona.

15. Stolica stanu Connecticut znana jest jako kapitał ubezpieczeniowy świata

Hartford w stanie Connecticut jest znana jako Światowa Stolica Ubezpieczeń ze względu na liczbę firm ubezpieczeniowych, które w XIX wieku założyły swoje siedziby w tym stanie. Dziś towarzystwa ubezpieczeniowe są uważane za jedną z największych i najważniejszych społeczno-ekonomicznych struktur miasta.

16. Pierwsza książka telefoniczna została wydana w stanie Connecticut

Pierwsza w historii książka telefoniczna została umieszczona na pojedynczym arkuszu kartonu, który zawierał dane kontaktowe 50 firm i biur w mieście New Haven w stanie Connecticut. Katalog został wydany publicznie po raz pierwszy 21 lutego 1878 roku.

Ekspert Radzi – Podróże | Paweł Paluch cz.2

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię