Ćwiczysz w niskich temperaturach? Uważaj na płuca!

Najnowsze badania dokonane przez naukowców z University of Alberta pokazują, że ćwiczenia na zewnątrz w zimie mogą wpływać negatywnie na płuca.

Jeden z badaczy Michael Kennedy, wyjaśnił, że problemem związanym z intensywnymi ćwiczeniami w niskich temperaturach jest to, że niskie temperatury utrudniają ogrzanie i nawilżenie powietrza w płucach, co powoduje wysychanie błony śluzowej dróg oddechowych, a w niektórych przypadkach nieodwracalne uszkodzenie. „Odpowiedź zapalna jest tak duża, że ​​płuca nigdy nie wracają do zdrowego poziomu wyjściowego” – powiedział.

Kennedy dodał, że badania przeprowadzone wśród atletów – narciarzy biegowych uprawiających sport w bardzo niskich temperaturach, wykazały u nich problem z przewlekłym kaszlem i niewydolnością płuc. Twierdzi on również, że dotychczasowe testy badające astmę u sportowców zimowych nie są dokładne i negatywne wyniki są dużo zaniżone.

 

Opierając się na wcześniejszych badaniach swojego laboratorium Kennedy pokazał, że sportowcy, którzy ćwiczyli w temperaturach poniżej -15 ° C, narażają się na poważne zwężenie oskrzeli i możliwe ich permanentne uszkodzenie. Badania wykazały również, że u 40 do 50 procent wszystkich sportowców uprawiających  lub zimowe rozwinęła się astma wywołana wysiłkiem fizycznym (zwężenie oskrzeli) z powodu ćwiczeń zimowych.

Płuca działają również przeciwnie do innych części ciała, takich jak serce, które, jak wyjaśnił Kennedy, „reaguje na stresujące sytuacje, stając się większe, silniejsze i bardziej wydajne.”
„Kiedy płuca są narażone na stresujące środowisko, takie jak zimno, nie przebudowują się pozytywnie, a funkcje płuc pogarszają się z czasem – szczególnie podczas ćwiczeń” – powiedział.

Okazuje się, że nie wszystkie płuca są sobie równe. Kennedy powiedział, że innym ciekawym odkryciem było to, że ludzie o mniejszym wzroście i ogólne strukturze, są najbardziej podatni na skurcz płuc w niskich temperaturach.
Naukowiec powiedział, że dla tych, którzy są zdeterminowani do ćwiczeń w zimnych temperaturach, dobrym pomysłem jest rozgrzewka w pomieszczeniu, aby pomóc rozszerzyć płuca, co zmniejszy skutki zimnego powietrza. Dodał, że badania wykazały, że nieznaczne zakrycie ust ma również znaczący wpływ na zmniejszenie efektu zwężenia spowodowanego zimnym powietrzem.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię