Czy Antarktyda jest bramą do ukrytego świata?

Przez Antarktydę płynie ukryta rzeka. Jak donoszą najnowsze badania naukowców z Nowej Zelandii, zamieszkują ją niewielkie skorupiaki, które stworzyły swój własny ekosystem.

Nowozelandzka ekspedycja była wspierana przez naukowców z uniwersytetów w Wellington, Auckland i Otago.

Do niesamowitego odkrycia doszło podczas badań lodów Antarktydy.

Naukowcy prowadzący biadanie rozległego Lodowca Szelfowego Rossa, obserwowali wpływ zmian klimatycznych na stan pokrywy lodowej kontynentu. Celem próby było ustalenie ujścia rzeki płynącej pod powierzchnią lodu i znalezienie odpowiedzi na pytanie, jaki wpływ na topnienie lodowców mają zmiany klimatyczne zachodzące na świecie.

Początek badań

Badanie było podzielone na kilka etapów. Pierwszy polegał na wykonaniu odwiertu, to właśnie on odkrył niesamowitą tajemnicę. Po opuszczeniu kamery na głębokość ok. 500 m naukowcy trafili na nieprawdopodobną rzecz, rzekę zamieszkiwały małe stworzenia. Badacz Craig Stevens opisuje zaskoczenie, towarzyszące temu odkryciu. Skorupiaki znalezione przez naukowców z Nowozelandzkiego Instytutu Badań nad Wodą i Atmosferą (NIVA) mierzyły nie więcej niż 5 milimetrów.

Przełomowe odkrycie

Skorupiaki odkryte w rzece to obunogi (Amphipoda), należące do tej samego typu(typ -jednostka kategoryzacji stosowana w systematyzowaniu organizmów żywych) gatunków co homary, kraby czy roztocza. Stworzenia te nie od dziś zamieszkują wody przybrzeżne Antarktydy. Na tym obszarze żyje nawet 300 gatunków tych zwierząt. Przełomowym odkryciem było jednak, znalezienie ich wewnątrz pokrywy lodowej kontynentu. Badanie przeprowadzone przez Nowozelandzkich naukowców udokumentowało ten fakt, po raz pierwszy w dziejach nauki.

Następstwa odkrycia

Huw Hogan z Uniwersytety Wiktorii w Wellington zaznaczył, że jest to przełom na ogromną skalę. Pokazuje, jak wiele kwestii wymaga dogłębnych badań, by osiągnąć pełne zrozumienie procesów zachodzących w lodowcach. Mimo że cel ekspedycji był zupełnie inny, odkrycie jest historyczne. Badacze pobrali próbki z rzeki, które zostały przekazane do wyspecjalizowanego laboratorium. Dodatkowo zaawansowany technicznie sprzęt będzie nadal, obserwować środowisko naturalne skorupiaków. Pozwoli to określić jak odkryty system ekologiczny, współdziała z innymi, już znanymi ekosystemami.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię