– Za każdym razem, gdy się gimnastykujemy, robimy coś dobrego dla swojego organizmu na wielu poziomach[…] – przekonuje dr Suzi Hong ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.
Przeciwzapalne skutki ćwiczeń są znane badaczom, ale odkrycie mechanizmu tego procesu daje szansę na bezpieczne maksymalizowanie korzyści – dodaje.
Jak to możliwe, że ćwiczenia fizyczne zmniejszają, czy wręcz likwidują, toczące się w ciele stany zapalne? Jak się okazuje, nie potrzeba wyczerpującego treningu, bo nawet regularne spacery, czy prosta gimnastyka dają pożądane efekty.
W czasie aktywności fizycznej organizm aktywuje mózg i układ nerwowy sympatyczny . Do krwiobiegu uwalniane są hormony , między innymi epinefryna i noradrenalina, które pobudzają receptory adrenergiczne komórek odpornościowych. To zmusza system immunologiczny do pracy
– Nasze studium wykazało, że ćwiczenia nie muszą być intensywne, by pojawił się efekt przeciwzapalny. Wydaje się, że wystarczy 20-30 min umiarkowanych ćwiczeń, np. szybkiego chodu. Przekonanie, że trening oznacza dawanie z siebie wszystkiego przez długi czas, może odstraszać ludzi cierpiących na przewlekłe choroby zapalne, którzy mogliby znacznie skorzystać na aktywności fizycznej – przekonuje dr Suzi Hong,
Coraz więcej badań wykazuje zbawienne i wieloprofilowe skutki aktywności fizycznej. Zróbmy zatem przerwę na gimnastykę lub spacer, przed lekturą kolejnego tekstu.
MT