Czy słoń to osoba? Sąd Najwyższy Nowego Jorku debatuje

Fot. YouTube

Czy słoniowi można przyznać prawa obywatelskie? Czy słoń posiada osobowość, świadomość, jaźń?

Sąd Najwyższy w Nowym Jorku debatuje nad „człowieczeństwem” słonia z nowojorskiego zoo.

Happy urodziła się na wolności w Azji na początku lat 70. XX wieku. Miała rok kiedy została schwytana i przywieziona do Stanów Zjednoczonych. Od 45 lat mieszka w Bronx Zoo. Od 2002 roku przebywa w swojej 1-akrowej zagrodzie sama. Happy miała początkowo dwóch towarzyszy – Grumpy i Sammie. Oba zmarły wiele lat temu.

 

Sprawa została wniesiona przez Nonhuman Rights Project (NRP). Organizacja twierdzi, że Happy jest „uwięziona w odosobnieniu, pomimo niepodważalnych dowodów naukowych, że Happy (jak i inne słonie) jest autonomiczną, inteligentną istotą z zaawansowanymi zdolnościami poznawczymi podobnymi do istot ludzkich”.

Nonhuman Rights Project stwierdziła, że w ramach postępowania habeas corpus, słonicy należy się zwolnienie z „więzienia”, którym to określają zoo.

Sędziowie zazwyczaj wydają nakazy habeas corpus, aby zażądać ustalenia czy kara pozbawienia wolności w przypadku więźnia była legalnie nałożona. Prawnik NRP stwierdza, że w prawie jest wiele przypadków kiedy to habeas corpus było zastosowane w przypadku nie- ludzi. Argumentuje, że z prawnego punktu widzenia osobowość to nie to samo, co bycie człowiekiem, a jednak sądy na całym świecie uznały w przeszłości statki, korporacje, święte księgi, a nawet rzekę za osoby. Dlatego też, słonica Happy również powinna zostać uznana za osobę i uwolniona z więzienia.

Nonhuman Rights Project chce, aby Happy została przeniesiona z „jednoakrowego więzienia” w zoo do bardziej przestronnego sanktuarium dodając, że słonica jest stworzeniem godnym otrzymania praw zastrzeżonych dla „osoby”.

Jednak ogród zoologiczny Bronx zaciekle broni swoich praktyk. Prawnicy reprezentujący zoo twierdzą, że Happy nie jest nielegalnie przetrzymywana i jest dobrze traktowana dodając, że „nie ma powodu, by zmieniać jej okoliczności”. W oświadczeniu wydanym przez reprezentantów Bronx Zoo napisano: „Wszelkie decyzje dotyczące zdrowia i dobrostanu zwierząt w Bronx Zoo będą nadal podejmowane przez naszych ekspertów w dziedzinie opieki nad zwierzętami, którzy znają je najlepiej. W tej chwili weterynarze, opiekunowie i kuratorzy w Bronx Zoo uważają, że najlepiej jest, aby Happy pozostawała w znajomym otoczeniu z ludźmi, których zna, na których polega i którym ufa. Nieustannie oceniamy sytuację Happy i podejmujemy decyzje w oparciu o to, co jest najlepsze dla niej jako jednostki.”

 

Adwokaci NRP twierdzą, że bez względu na to, jak Happy jest traktowana w zoo, naruszane jest jej prawo do „wolności cielesnej”. Monica Miller prawnik NPR w wywiadzie dla AP powiedziała, że „Happy jest zainteresowana wykonywaniem swoich wyborów i decydowaniem, z kim chce być, gdzie iść, co robić i co jeść. A zoo zabrania jej samodzielnego dokonywania któregokolwiek z tych wyborów”.

Słonie są powszechnie szanowanym zwierzęciem ze względu na swoją inteligencję, wyjątkowe zdolności i rzadkość. Są niezwykle złożone poznawczo z zaawansowanymi zdolnościami analitycznymi. Słonie zajmują również szczególne miejsce w wielu kulturach na świecie.

Decyzja o przyszłości Happy zapadnie w niedługim czasie.

 

Naukowcy potwierdzają: Oglądanie filmików ze zwierzętami jest dobre dla zdrowia

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię