Dieta dobra dla mózgu

Początek roku szkolnego, a potem akademickiego tuż tuż, a zrelaksowane po wakacjach umysły znów muszą się przestawić w tryb pracy.

Można im w tym pomóc, odpowiednio komponując posiłki. Mózg ma swoje ulubione składniki i warto z nich korzystać, bo wspierają nie tylko jego pracę.

1. Zielone warzywa

Koperek, natka pietruszki, jarmuż, sałata, szpinak, a także brokuły, są bogate w kwas foliowy. Ma on ochronne wpływ na komórki układu nerwowego, a także sprzyja zdrowemu podziałowi pozostałych.

 

2. Orzechy i nasiona

Bogactwo cennych kwasów Omega-3 i witaminy E. Przekąski w postaci orzechów i nasion mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Wspomagają też pamięć i koncentrację.

3. Zdrowe oleje

Olej rzepakowy, oliwa z oliwek, siemię lniane – bomba cennych kwasów Omega-3 i potężna dawka zdrowia i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

4. Rośliny strączkowe i banany

Foliany, czyli witaminy z grupy B muszą być dostarczane organizmowi z zewnątrz. Mają ważną rolę w metabolizmie komórkowym. Rośliny strączkowe są ich doskonałym źródłem. Z kolei banany zawierają dużo potasu, który wspomaga pamięć i koncentrację.

 

5. Produkty odzwierzęce

Podroby, szczególnie wątróbka również dostarcza organizmowi kwasów Omega – 3. Ich dobrym źródłem jest także mięso dzikiego łososia. Jednak tych hodowlanych należy unikać.

6. Czekolada i kakao

Są świetnym źródłem łatwo przyswajalnego magnezu.

7. Owoce: borówki porzeczki, cytrusy

Cenne, naturalne źródło witaminy C również wspomaga pracę mózgu, poprawia odporność, pamięć i koncentrację.

MT

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię