Domowe sposoby na przeziębienie

Przeziębienie, dosyć popularny zespół objawów związanych najczęściej z zapaleniem błony śluzowej górnych dróg oddechowych i zatok. Spowodowany jest infekcją wirusową.

Cechą charakterystyczną przeziębienia jest dynamiczny rozwój, a objawy pojawiają się nagle i gwałtownie. Często mogą być mylone z grypą. Przeziębienia zwykle dotykają nas w okresie jesienno-zimowym.

Objawy przeziębienia

  • temperatura ciała do 38°C
  • ból gardła lub ostry ból gardła
  • katar, kichanie
  • wilgotny kaszel
  • rzadziej występujące objawy: ból głowy, mięśni, stawów

Jak się leczyć przeziębienie domowymi sposobami

1. Herbata z imbirem i sokiem malinowym

Sok malinowy wykazuje właściwości przeciwgorączkowe, natomiast imbir zawiera substancje przeciwzapalne. Do herbaty warto dodać plasterki cytryny bogatej w witaminę C i łyżeczkę miodu.

2. Gorącą kąpiel

W podwyższonej temperaturze wirusy rozmnażają się znacznie wolniej. Do kąpieli warto dodać olejek eukaliptusowy lub sosnowy, które dodatkowo udrożnią drogi oddechowe.

3. Mleko z miodem i czosnkiem

Najlepszy będzie miód lipowy lub akacjowy. Czosnek ma działanie przeciwwirusowe, a dzięki zawartości olejków eterycznych, doskonale sobie radzi z infekcjami górnych dróg oddechowych.

4. Płukanie gardła

Najlepszym sposobem jest płukanie gardła roztworem soli kuchennej. Sól ma działanie antybakteryjne i dezynfekujące. Drugim sposobem jest płukanie wywarem z szałwii, która łagodzi stany zapalne i działa odkażająco.

5. Płyny

Picie dużej ilości wody pomaga nawilżać błonę śluzową nosa. Należy unikać napojów alkoholowych i zawierających kofeinę, gdyż mogą być powodem odwodnienia.

6. Rosół

Okazuje się, że ten stary sposób naszych babć, łagodzi obławy przeziębienia, gdyż rozcieńcza śluz w nosie.

 

7. Witamina C

Pewne badania wykazały, że zażywanie witaminy C łagodzi objawy i skraca czas trwania przeziębienia.

Środki ostrożności

Należy pamiętać, że domowe sposoby na przeziębienie nie są alternatywą, a jedynie mogą stanowić wsparcie dla leczenia farmakologicznego. Objawów przeziębienia nie należy lekceważyć, zwłaszcza że nie są one jednoznaczne i łatwo mogą być pomylone z innymi, poważniejszymi chorobami. Dlatego zawsze warto skorzystać z porady lekarza, chociażby zamawiając telewizytę online.

Sposób na odporność Pascala Brodnickiego

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię