Domowe sztuczki na skuteczne czyszczenie patelni

Na dnie patelni może gromadzić się przypalona żywność, tłuszcz i inne nieczystości — oto jak wyczyścić dno patelni.

 

1. Użyj sody oczyszczonej do większości rodzajów patelni.

Soda oczyszczona to łagodny materiał ścierny, który dobrze współpracuje z każdym rodzajem patelni, w tym patelniami ze stali nierdzewnej , patelniami żeliwnymi, patelniami ceramicznymi, a nawet z zewnętrzną powierzchnią patelni z powłoką zapobiegającą przywieraniu. (Uważaj, aby soda nie dostała się na nieprzywierającą powierzchnię, ponieważ może to uszkodzić powłokę). Aby wyczyścić patelnie tą metodą, wymieszaj trzy części sody oczyszczonej z jedną częścią ciepłej wody, aby uzyskać pastę. Rozłóż pastę na dnie patelni i pozostaw na dziesięć do dwudziestu minut. Następnie użyj szczoteczki do zębów lub gąbki, aby zeskrobać sodę oczyszczoną – najlepiej usuwając za jej pomocą zaschnięty tłuszcz. Aby wzmocnić metodę sody oczyszczonej, dodaj trochę mydła do naczyń do pasty lub dodaj trochę białego octu podczas szorowania.

2. Wypróbuj sól do żeliwa i miedzi

Do czyszczenia patelni żeliwnych oraz z dnem miedzianym użyj soli. Sposób ten działa także w przypadku patelni ze stali nierdzewnej. W przypadku tej metody posyp dno patelni grubą solą, a następnie użyj miękkiej gąbki do szorowania lub szczotki, aby wtopić sól w resztki jedzenia. Aby uzyskać mocniejszy środek czyszczący, dodaj trochę sody oczyszczonej do soli, a następnie spryskaj wierzch octem, pozostawiając na dziesięć minut, zanim zaczniesz szorować.

3. Użyj łagodnego kwasu do miedzi i stali nierdzewnej

W przypadku garnków miedzianych, ceramicznych lub ze stali nierdzewnej łagodny kwas — taki jak sok z cytryny, sok z limonki, biały ocet, a nawet pasta pomidorowa lub keczup — może pomóc w usuwaniu uporczywych plam i tłustych plam. Aby użyć kwasu do oczyszczenia przypalonej patelni, zanurz dno patelni w kwasie na dziesięć minut. Następnie użyj gąbki do szorowania, aby wprowadzić kwas do plam i je rozbić.

 

4. Wypróbuj komercyjne środki czyszczące

Dostępnych jest wiele komercyjnych środków czyszczących, które pomagają w czyszczeniu dna patelni. Jeśli metody czyszczenia „zrób to sam” nie pomagają w walce z przypieczonym tłuszczem i brudem, poszukaj środka czyszczącego z kwasem szczawiowym i postępuj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Unikaj używania wełny stalowej, środka do czyszczenia piekarników lub innych produktów o dużej intensywności, które mogą uszkodzić patelnię.

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię