Martin van Buren – ciekawostki z życia 8. prezydenta USA

Martin van Buren (1782-1862) był 8 prezydentem USA (1837-1841) związanym z Partią Demokratyczną. W drodze swojej kariery politycznej w latach 1833-1837 pełnił urząd wiceprezydenta, w latach 1829-1831 – sekretarza stanu.

Oto jakie ciekawostka można wyczytać z jego życiorysu.

1. Był Amerykaninem holenderskiego pochodzenia; wielu jego krytyków wypominało mu rzekomą, odziedziczoną po rodzimych przodkach skłonność do handlu.

2. Był pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych formalnie urodzonym w USA – poprzedni prezydenci również rodzili się na terenie Stanów Zjednoczonych, ale działo się to przed ogłoszeniem niepodległości tego kraju

3. Buren lubił przedstawiać samego siebie jako holenderskiego arystokratę, którym faktycznie nigdy nie był. Przedimek „van” z j. holenderskiego, znajdujący się w jego nazwisku nie zwiastuje arystokratycznego pochodzenia (jak n. w przypadku j. niemieckiego „von”).

 

4. Miał słabe wykształcenie – ukończył tylko trzy klasy szkoły podstawowej. Pomimo zamiłowania do książek i nie małej inteligencji nie kontynuował nauki.

5. Interesował się prawem co przełożyło się na pracę w kancelarii prawniczej Francisa Silesriego. O jego zdolnościach intelektualnych świadczy fakt, że szybko awansował od zamiatacza do osobistego sekretarza właściciela kancelarii.

6. Był niskiego wzrostu – 168cm, mimo to cechował go zdecydowany charakter i niezwykłe, wesołe usposobienie. Był człowiekiem serdecznym, towarzyskim uwielbiał luksusowe życie.

7. Niektórzy zarzucają Burenowi, że zdobyta przez niego ogromna fortuna jest efektem manipulacji finansowych i podejrzanych interesów. W jego biografiach wielokrotnie można spotkać się ze stwierdzeniem, że był pierwszym politykiem w USA, który traktował politykę jak biznes.

8. Był przeciwnikiem koncepcji państwa federacyjnego i ściślejszego powiązania USA z Wielką Brytanią, negował traktat Jatya (obligujący Stany Zjednoczone do spłaty 600 tys. funtów angielskiego długu). W zacieśnianiu więzi z Anglią dopatrywał się pogorszenia stosunków z Francją.

9. Choć nie przywiązywał się do osób i miejsc, nie był obojętny wobec losu ludzi ubogich. Był zdecydowanym przeciwnikiem karania więzieniem za długi.

10. Jako prokurator doprowadził do skazania gen. Williama Hulla za tchórzostwo; w tym procesie ujawniły się jego talenty oratorskie, które zostały dostrzeżone przez republikanów.

11. Martin Van Buren miał dynamicznie prowadzić walkę wyborczą, jego „ostre” przemówienia tak mocno drażniły przeciwników, że miał nieustanie nosić przy sobie dwa nabite pistolety podczas wieców wyborczych. Była to pierwsza kampania wyborcza, w której politycy prali nawzajem swoje „brusy” na łamach prasy.

12. Głównym problemem USA za czasów jego prezydentury był krach gospodarczy i klęska nieurodzaju; padało wiele firm i banków, znacznie wzrosły ceny żywności.

13. Burenowi zarzuca się słaby dobór swoich doradców – mieli być oni ludźmi niekoniecznie inteligentnymi, słabymi i uległymi. Świadczyć ma o tym odrzucenie prośby mieszkańców Teksasu o przyłączenie ich kraju do USA.

14. Traktowanie polityki jako biznes przyniosło mu przegraną w kampanii prezydenckiej w 1840r. Do końca swojego życia, przez 21 lat nie pełnił już żadnego urzędu publicznego, przez wiele lat podróżował po Europie.

 

15. W 1836 roku zablokował przyłączenie Teksasu do Unii.

16. Pod koniec życia uskarżał się na dolegliwości związane z astmą. Zmarł na niedoleczone zapalenie płuc.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię