Dwuosobowe łóżko w hotelu tylko dla małżeństw?

Fundacja na Rzecz Kultury prawnej Ordo Iuris zasugerowała hotelom, aby w nie wynajmowały pokoi z dużymi łóżkami małżeńskimi parom które nie są w związku małżeńskim.

Taka porada znalazła się w niedawno ukazanym poradniku „wolność słowa, sumienia i wyznania w miejscach pracy”. Fundacja Ordo Iuris jest znana z tego, że propaguje tradycyjny model rodziny.

Pojawił się poradnik organizacji Ordo Iuris dla pracowników branży medycznej oraz dla wykładowców akademickich. Grupy te dostały pewne wytyczne, instrukcje w których wyjaśnione jest jak korzystać z tak zwanego „sprzeciwu sumienia”.

Argumentacja organizacji jest dość oczywista, mówią bowiem, że „W Polsce i na świecie dochodzi do licznych przypadków naruszenia wolności sumienia pracowników, przedsiębiorców, nauczycieli i lekarzy”.

 

Przedstawiciele fundacji sugerują, że wypuszczony poradnik daje ” pewne gwarancje wolności sumienia oraz przedstawia środki służące egzekwowaniu swoich uprawnień”.

Poradnik Ordo Iuris: Duże łóżka w hotelach nie dla osób bez ślubu

Organizacja Ordo Iuris stara się przekonać przedstawicieli i pracowników wszystkich tych branż, że za odmowę usług, które są niezgodne z przekonaniami i zasadami nie będą podlegać odpowiedzialności karnej.

W poradniku zapisane jest, że „przedsiębiorca ma prawnie zagwarantowaną możliwość sprzeciwu sumienia w sytuacji, gdyby wykonanie usługi było sprzeczne z wyznawanymi przez niego wartościami, co może wprost zakomunikować usługobiorcy”. Jerzy Kwaśniewski oraz Magdalena Majkowska, którzy są autorami tego poradnika, mówią żeby nie brać tych słów dosadnie, aby komunikat do potencjalnego klienta był wyważony.

Wśród wielu przykładach, które zawarte są w poradniku jest również np. prawo hotelu do odmowy świadczenia usługi wynajmu pokoju z pojedynczym łóżkiem dla pary, która nie jest w związku małżeńskim.

„Hotel może odmówić wynajmowania pokoi z łóżkami dwuosobowymi dla par, które nie są małżeństwami” – tak jest zapisane w poradniku.

Z kolei w innym przykładzie uwzględnionym w poradniku jego autorzy sugerują cukierniom odmowę oferowania i sprzedaży tortu ślubnego dla par jednopłciowych, tłumacząc się sprzeciwem z wartościami wyznaniowymi i brakiem przywilejów małżeńskich dla związków jednopłciowych.

Podobna sugestia znalazła się dla restauratorów, którzy mogą odmówić najmu lokalu na rzecz ślubu dla pary jednopłciowej z tych samych powodów.

10 błędów popełnianych przez osoby wyjeżdżające na urlop

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię