Środą Popielcową Kościół katolicki rozpoczyna 40-dniowy czas Wielkiego Postu, który jest przygotowaniem do Wielkiejnocy.
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Leszek Gęsiak przypomina, że zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Tłumaczy, iż oznacza to, że można spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta. Wyjaśnił też, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wiernych powyżej 14. roku życia, a post ścisły wiernych od 18. do 60. roku życia.
Rzecznik KEP dodał, że w Środę Popielcową nie ma natomiast obowiązku uczestniczenia w Eucharystii. Zastrzegł jednak, że „dobrze jest zacząć czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu od Mszy św. i obrzędu posypania głów popiołem na znak pokuty”.
W tym roku, w związku z pandemią Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała Notę dotyczącą obrzędu posypania popiołem. Stanowi ona, że – inaczej niż w ubiegłych latach – kapłan nie będzie wypowiadał nad każdą osobą słów „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”.
Tę formułę z Mszału Rzymskiego wypowie tylko raz – do wszystkich, na początku obrzędu, po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą.
iar