Wielkanocne tradycje i obyczaje na Łotwie

Wielkanoc na Łotwie obchodzona jest nieco inaczej niż w Polsce. Co prawda znane są tam też pisanki, ale wśród tradycji i obyczajów jest też m.in. huśtanie się na olbrzymich drewnianych huśtawkach.

Na Łotwie w czasie świąt wielkanocnych popularnym obyczajem jest chłostanie się baziami. Towarzyszą temu okrzyki, a cały rytuał – zgodnie z wierzeniami – ma służyć poprawie zdrowia. O niecodziennych tradycjach i obyczajach wielkanocnych korespondentowi Polskiego Radia opowiedziała ambasador Polski w Rydze Monika Michaliszyn.

„Łotysze gotują jajka, po czym idą do swoich świętych lasów i przy świętych kamieniach składają je w poranek wielkanocny. To taki obrzęd, z którym są związani” – wskazała dyplomatka. Jednym z najbardziej popularnych obyczajów wielkanocnych jest huśtanie się. „Buduje się wielkie huśtawki na Wielkanoc i trzeba na nich dobrze się wyhuśtać. Związane są z tym przesądy, takie jak ten, że jak się dobrze człowiek wyhuśta, to go później nie pogryzą komary” – dodała Monika Michaliszyn.

Z kolei w poniedziałek wielkanocny można pójść na wysoką górę, aby wykrzyczeć wszystko, z czym miało się do czynienia przez miniony rok. „To podobno jest zapowiedzią dobrego roku” – powiedziała polska ambasador.
Nieco inaczej Wielkanoc wygląda u łotewskich Polaków, których tradycje i obyczaje są bardzo podobne do tych, które mamy w Polsce, czyli niedzielna msza rezurekcyjna, śniadanie ze święconką i śmigus-dyngus.

(iar)

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię