Fatalny nawyk podróżników, którego lepiej się pozbyć jak najszybciej

Walizka to najbardziej popularny z pojemników do przewożenia bagażu. Codziennie tysiące ich jeżdżą pociągami, latają samolotami, czy pływają statkami po całym świecie.

Duże, małe, na kółkach, czy z rączką, po dotarciu na miejsce, najczęściej odruchowo lądują na łóżkach. To scena znana doskonale z życia, a także filmów, gdzie łóżka wydają się częściej służyć do rzucania walizek, czy ich pakowania, niż do tego, do czego faktycznie zostały przeznaczone.

Tego nawyku lepiej się jak najszybciej pozbyć, bo może być bardzo groźny w skutkach. Dlaczego?

Łóżko to miejsce, w którym zmęczony podróżny stara się zregenerować siły po wyczerpującej trasie. Z kolei sen to czas, w którym organizm jest bezbronny. Wiele procesów wtedy spowalnia, mózg przestaje czuwać. W niehigienicznych warunkach, łatwo o złapanie infekcji.

 

Walizka, która niejedno w trakcie podróży przeżyła, jeździła po brudnych chodnikach, czy dworcowych posadzkach, spędzała czas w nieznanym towarzystwie w luku bagażowym samolotu, jest siedliskiem drobnoustrojów, również chorobotwórczych. Kładąc ją na łóżku, w którym potem zaśnie, podróżnik prosi się o kłopoty.

Szczególnie groźne, kiedy właśnie zakończył podróż po tropikach, albo do nich trafił. Poza chorobotwórczymi drobnoustrojami, można w ten sposób przywlec też bardzo nieprzyjemne owady. Pluskwy, bo o nich mowa, ostatnich latach stają się coraz bardziej powszechne, a walka z nimi jest trudna i uciążliwa.

Jak zatem przechowywać walizkę, kiedy zmęczenie podróżą nie pozwala na natychmiastowe rozpakowanie i dezynfekcję? Hotele oferują stojaki na bagaż. Można w nich bezpiecznie umieścić walizkę. Często są one zbudowane w meble lub ukryte w szafie. Jeżeli nie można ich znaleźć, warto zapytać obsługę. Jeżeli w miejscu, w którym wylądowali podróżni nie ma takich udogodnień, walizkę można zostawić na balkonie lub w łazience. Po rozpakowaniu warto ją od razu umyć i zdezynfekować. Czynności te, warto wprowadzić w nawyk.

Z kolei do pakowania można ułożyć bagaż na podłodze i układać w nim wcześniej złożone ubrania i inne elementy podróży, zapakowane w osobne pojemniki, czy pokrowce.

MT

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię