Goździki – przyprawa i niedoceniany lek

Trudno wyobrazić sobie jesienne kompoty bez dodatku goździków.

Charakterystyczne, brązowe pałeczki o korzennym zapachu i piekącym smaku, kryją w sobie jednak wiele tajemnic i cennych właściwości, a och przydatność wykracza daleko poza słoiki z przetworami z owoców.

Wysuszone, jeszcze nierozkwitłe pąki czapetki pachnącej zwanej też drzewem goździkowym przybywają do Ameryki i Europy aż z Indonezji, gdzie rosną dziko, ale są także uprawiane, ze względu na szereg cennych właściwości.

Czapetka pachnąca to niewielkie drzewo lub dorastający do dwóch metrów krzew pokryty ciemnozielonymi, błyszczącymi , wąskimi liśćmi. Pośród nich, w czasie kwitnienia pojawiają się początkowo różowe pąki, rozwijające się w grona różowożółtych kwiatów. To właśnie nierozwinięte jeszcze pąki stanowią źródło cennego surowca. Są, bowiem, niezwykle bogate w eugenol.

Wysuszone pączki goździkowca chętnie używane są nie tylko w kuchni, ale także medycynie. Ceni je ajurweda, medycyna Wschodu, a także zachodnia, a szczególnie stomatologia, ze względu na silne działanie przeciwbólowe.  Na tym cenne właściwości niedoszłych kwiatków się nie kończą.

Goździki są cenionym w medycynie ludowej, środkiem przeciwrobaczym. Wspomagają perystaltykę jelit, powodują zwiększenie wydzielania kwasów żołądkowych, czym poprawiają trawienie. Zawarty w nich eugenol wykazuje też silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, bakteriobójcze i przeciwgrzybicze.

Olejek goździkowy można nie tylko spożywać. Jest skuteczny także w aromaterapii, stosowany do inhalacji, czy palony w kominkach.  W połączeniu z olejkiem pomarańczowym nie tylko ma zbawienny wpływ na zdrowie, ale też wypełnia wnętrza pięknym zapachem, wprowadzając preludium świątecznej atmosfery, którą już niedługo będziemy się cieszyć.

Jednak nawet stosując środki całkowicie naturalne, należy zachować ostrożność. Olejek goździkowy może bowiem osłabiać krzepliwość krwi i wpływać niekorzystnie na płód. Dlatego stosowanie go przez kobiety ciężarne powinno zawsze być poprzedzone konsultacją z lekarzem.

MT

Chcesz mieć udany seks? Jedz mięso i pieprz

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię