Ile kosztuje unieważnienie ślubu kościelnego? Oto twarde dane

Chcesz się rozwieść a masz ślub kościelny? Zła wiadomość jest taka, że nie można się rozwieść. Dobra wiadomość jest taka, że można ślub kościelny… unieważnić.

W przepisach regulujących zasady Kościoła Katolickiego nie istnieje rozwód. W zamian tego jest unieważnienie ślubu. Jest to proces długi i kosztujący nawet kilka tysięcy złotych. Oczywiście wszystko zależy od tego czy będziemy mieli prawnika czy będziemy chcieli sprawę załatwić samemu.

 

Każda kuria może mieć inne stawki oraz inne dokumenty jakie będą potrzebne do unieważnienia małżeństwa. Rozpiętość cenowa za samą opłatę wstępną przy pozwu to 100-300 złotych. Oprócz tego wymagana jest najczęściej opinie psychologa co daje kolejne koszty 350-500 złotych. Jeżeli wszystkie dokumenty będą prawidłowo złożone zaczyna się proces w sądzie biskupim. Wtedy koszty zazwyczaj mieszczą się w granicy 1500- 2000 złotych. Oczywiście kwoty mogą ulec zwiększeniu, ponieważ każda kuria ma swoje cenniki.

Nawet prawnicy specjalizujący się w rozwodach kościelnych wspominają o dużych różnicach istniejących pomiędzy danymi kuriami. Ceny są uzależnione między innymi od tego czy dany sąd biskupi sam opłaca lokal czy energię. W niektórych przypadkach robi to kuria. Czasami udaje się tak wysokie koszty rozłożyć na raty.

Łącznie koszty całego procesu mogą wynieść miedzy 2000- 4000 złotych. Ponieważ samemu ciężko przebrnąć przez procedury w takimi unieważnieniu małżeństwa pomagają prawnicy specjalizujący się w rozwodach kościelnych. Wtedy dochodzą kolejne koszty obsługi prawnej. Proces ten może potrwać nawet kilka lat.

1 KOMENTARZ

  1. Jestem prawnikiem koscielnym i mam kilka uwag do tego artykulu: Nie mozna sie rozwiesc ani uniewaznic Tylko stwierdzic niewaznosc malzenstwa. Uniewaznienie to nie stwierdzenie niewaznosci. Sprawy w Polsce trwaja dlugo, jednak jest to wina ilosci spraw, Jakie sady w Polsce maja do przeprowadzenia. Standardowo sprawa powinna trwac 6 – 12 miesiecy. Tak jest w USA. Wspolpracuje z trzema sadami I sprawy powyzej roku zdarzaja sie Tylko wtedy, gdy osoba skladajaca pozew zwleka z dzialaniem zleconym przez sad( stawienie sie na przesluchanie, przeslanie dokumentow Czy brak jakiejkowiek odpowiedzi Ze strony swiadkow). Opinia psychologa jest wymagana Tylko wtedy, gdy sprawa dotyczy kanonu 1095, w pozostalych przypadkach Nie stosuje sie takiej opinii. W Polsce kazda diecezja ma swoj cennik, jednak mozna przyjac, Ze jest to okolo 2000 zl lub miesieczne wynagrodzenie. W przypadku zlej sytuacji finansowej mozna prosic o obnizenie kosztow; czesto bedzie to obnizenie o polowe, redukcja do kilkuset zl lub calkowite zniesienie oplaty. Czy warto wynajac prawnika? To zalezy od rodzaju sprawy, wartosci dowodowej i predyspozycji wlasnych. W Polsce czesciej wynajmuje sie prawnika , w USA czesto sa oni dostepni za darmo w sadzie lub przy parafii. Jedno jest pewne: Dobrze sporzadzony wniosek to podstawa, statystyki stanowia, ze okolo 70% spraw przyjetych przez sad konczy sie sukcesem skladajacego. Wynik negatywny Nie oznacza ostatecznego niepowodzenia, zawsze mozliwa jest apelacja, bardzo czesto zakonczona decyzja pozytywna. Pozdrawiam

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię