Ile płacimy więcej za leki w Ameryce?

Badania pokazują, że ceny leków w Ameryce są znacznie wyższe niż w innych krajach. Średnio płacimy 2,5 razy więcej na leki na receptę niż w innych krajach OECD.

Naukowcy z RAND Health Care Research przeanalizowali 32 kraje pod kątem cen leków na receptę. Wśród nich znalazły się kraje G7. Z krajów grupy G7 Wielka Brytania, Francja i Włochy mają najniższe ceny leków na receptę. Kanada, Niemcy i Japonia mają ceny dużo wyższe, ale nie aż tak wysokie jak w USA.

 

Naukowcy również ustalili, że we wszystkich 32 ocenianych krajach całkowite wydatki na leki wyniosły 795 miliardów dolarów. Same Stany Zjednoczone stanowiły 58% tych wydatków.

Wśród leków, które kosztują znacznie więcej w USA, są te z ważnej kategorii zwanej lekami biologicznymi, które są wytwarzane z żywych organizmów lub części żywych organizmów. Biofarmaceutyki leczą wszystko, od reumatoidalnego zapalenia stawów, cukrzycy, raka po choroby siatkówki. Nawet botoks jest lekiem biologicznym (jest wytwarzany przez bakterię znaną jako Clostridium botulinum). Leki te są o 295% droższe w Stanach Zjednoczonych niż w 32 innych krajach.

Badanie również wykazało jedno pozytywne odkrycie. Ceny leków generycznych, które stanowią 84% ilości leków sprzedawanych w USA, były nieco niższe w Stanach Zjednoczonych niż w większości innych krajów.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię