Jak działa internet w samolocie?

Wiele linii lotniczych oferuje usługę Wi-Fi na trasach krajowych, która jest dostępna jako opcja dodatkowa i umożliwia dostęp do Internetu podczas lotu za niewielką opłatą.

Klienci mogą połączyć się z bezprzewodowym punktem dostępowym za pośrednictwem laptopa lub palmtopa w taki sam sposób, jak w kawiarni. Niektórzy dostawcy oferują całkowicie nieograniczoną usługę, podczas gdy inni stosują podejście Walled Garden, które umożliwia dostęp do niektórych usług. Komunikacja między samolotem a stacją naziemną odbywa się za pomocą łączności satelitarnej lub fal radiowych odbieranych przez wieże na ziemi.

 

Wi-Fi jest dostępne na wielu trasach krajowych w USA i umożliwia dostęp do Internetu podczas lotu. Nadajniki w samolocie komunikują się ze stacją naziemną, za pomocą fal radiowych podobnych do telefonu komórkowego lub poprzez połączenie satelitarne, zależnie od operatora. Punkt dostępu Wi-Fi w kabinie samolotu umożliwia laptopowi połączenie ze standardowymi protokołami bezprzewodowymi 802. 11, co zapewnia pełne połączenie z Internetem na wysokości 30,000 stóp.

W systemie łączności satelitarnej antena satelitarna na szczycie samolotu komunikuje się z satelitą na orbicie nad Ziemią. Satelita komunikuje się również ze stacją naziemną, która ma bezpośrednie połączenie z Internetem. Gdy pasażer prosi o stronę internetową na swoim laptopie w punkcie dostępu do Wi-Fi, elektronika samolotu przesyła żądanie do satelity, który następnie przesyła je do stacji naziemnej. Stacja naziemna przesyła żądaną stronę do satelity, który z kolei przesyła dane do samolotu. Bezprzewodowy punkt dostępowy przesyła dane do laptopa pasażera. Chociaż sygnały przemierzają duże odległości, obecnie dostępne są prędkości do 11Mbps.

 

Chociaż większość dostawców oferuje nieograniczoną usługę i nie blokuje dostępu do stron pornograficznych lub podobnych, wyjątek dotyczy usług Voice over IP, takich jak Skype, które umożliwiają prowadzenie rozmów przez Internet. Aby nie przeszkadzać innym pasażerom, systemy automatycznie upuszczają pakiety z danymi głosowymi, podczas gdy inne dane są przesyłane dalej. Ze względu na konieczność łączności z wieżą systemy naziemne nie działają podczas lotów międzynarodowych lub nad dużymi wodami, a usługa może ulec spowolnieniu w przypadku korzystania z połączenia przez kilka osób na pokładzie.

TB

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię