Jak nie zgubić się w dziczy? Kilka praktycznych wskazówek

Zgubić się w dziczy jest bardzo łatwo. Szczególnie w mało znanym terenie.

Jeśli lubisz przechadzki po lesie, zbieranie grzybów czy wędrówki w nieznane powinieneś być przygotowany, że i tobie może się taka sytuacja przydarzyć.
Czy wiesz jak się dobrze przygotować na taką ewentualność? Czy wiesz jak jej uniknąć?

 

Podstawowe zasady dla początkujących wędrówkowiczów to:

1. Zacznij od krótkich i łatwych tras wędrówkowych.

2. Wybieraj trasy po otwartym terenie, będziesz mieć lepszy wgląd na otoczenie i skąd przyszedłeś.

3. Naucz się rozpoznawać oznaczniki tras (trail markers).

4. Spaceruj świadomie i zwracaj uwagę na otoczenie.

5. Korzystaj z aplikacji do wędrówek.

6. Naucz się korzystać z kompasu i zawsze miej go przy sobie.

7. Rób po dwa zdjęcia wytypowanych miejsc na szlaku (punktów orientacyjnych) – zdjęcie z tego samego miejsca w kierunku, w którym idziesz i drugie widoku w kierunku powrotnym.

Kolejnym etapem, już bardziej zaawansowanym, jest zapoznanie się z tak zwanymi zasadami „4D nawigacji”. Są nimi:

1. Direction – kierunek

Pierwsza i podstawowa zasada to znajomość kierunku w jakim zmierzasz. W tym pomoże ci znajomość kompasu, wschodu i zachodu słońca, punkty orientacyjne oraz mapa.

2. Distance – odległość

Zanim wyruszysz dokładnie sprawdź dystans jaki planujesz przejść. Pomogą w tym ci opisy trasy i mapy topograficzne. Fintness trackers pomogą ci podczas wędrówki monitorować ile już przeszedłeś.

 

3. Duration – czas

Zanim wyruszysz sprawdź ile czasu zajmuje przejście szlaku, na który się wybierasz. Jeśli na trasie są punkty zainteresowań, spisz ile potrzebujesz czasu, aby do nich dojść. Czas będzie jednym ze wskaźników czy nadal jesteś na dobrej drodze czy już dawno z niej zboczyłeś. Czas również powinien być twoim wyznacznikiem czy powinieneś brnąć do przodu czy zawrócić. Zawsze monitoruj ile czasu idziesz, aby wiedzieć ile czasu potrzebujesz na trasę powrotną, aby wrócić do „cywilizacji” przed zapadnięciem zmroku.

4. Description – opis trasy

Przed wyruszeniem zrób notatki, ściągnij zdjęcia ważnych czy pięknych punktów na trasie, które powinieneś zobaczyć. Pomoże ci to rozpoznać czy idziesz właściwą trasy. Jeśli w opisach czy na mapach nie ma w pobliżu rzeki czy jeziora, a przed twoimi oczami jest będziesz wiedzieć, że zboczyłeś z właściwej drogi.

ZJ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię