Jak pasteryzować ogórki konserwowe?

Aby pasteryzować ogórki konserwowe, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

1. Przygotuj słoiki: Dokładnie umyj i wysusz słoiki i ich wieczka.

2. Przygotuj ogórki: Oczyść ogórki, usuwając końcówki i ewentualne zanieczyszczenia. Następnie pokrój je w plastry lub kawałki. Mogą być też w całości.

3. Przygotuj zalewę: W garnku zagotuj wodę, ocet, sól, cukier oraz przyprawy, np. gorczyce, liście laurowe, ziarna kopru. Gotuj przez kilka minut, aż cukier i sól się rozpuszczą.

4. Wypełnij słoiki: Do każdego słoika włóż kawałki ogórków oraz ewentualnie inne dodatki, np. plasterki cebuli, czosnek, ziarna gorczycy. Wypełnij słoik zalewą, pozostawiając około 1 cm wolnej przestrzeni u góry.

5. Pasteryzacja: Ustaw słoiki w dużym garnku, wypełnionym wodą na wysokość co najmniej 3/4 wysokości słoików. Zagotuj wodę, a następnie zmniejsz ogień i gotuj przez około 10-15 minut.

 

6. Wyjmij słoiki: Ostrożnie wyjmij słoiki z garnka i odstaw je do ostygnięcia. Sprawdź, czy wieczka są dobrze zamknięte. Jeśli któregoś słoika nie udało się zamknąć, przechowaj go w lodówce i zużyj w ciągu kilku dni.

7. Przechowywanie: Gotowe ogórki konserwowe należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, np. na piwnicy lub w spiżarni. Przed spożyciem należy je przepłukać pod bieżącą wodą.

Ogórki kiszone – jak ich nie zepsuć

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię