Sposoby na lenia, czyli jak walczyć z prokrastynacją

Zwlekanie jest działaniem dobrowolnym. To coś, co robimy celowo, a nie coś, co zdarza się nam przez przypadek. Prokrastynacja to celowe opóźnienie w podjęciu działań. Nie ma co się biczować – prokrastynacji ulega praktycznie każdy z nas.

Jest wiele przyczyna dla których zwlekamy:

  • jesteśmy perfekcjonistami i czekamy na idealny moment
  • boimy się rozpocząć czegoś bo jest nam to nieznane
  • odwlekamy ukończenia bo nie wiemy co koniec przyniesie
  • brak nam motywacji
  • robimy wszystko tylko nie to co powinniśmy
  • boimy się porażki.
  • mamy zbyt wiele wyznaczonych zadań a zbyt mało czasu na realizację.

 

Prokrastynacja może zaszkodzić naszemu związkowi, pracy i więziom towarzyskim dlatego warto nauczyć się jak odwlekaniu zaradzić. Oto kilka sposobów walki z prokrastynacją:

1. Rozpoznaj i przyznaj, że masz problem z celowym i niepotrzebnym opóźnianiem. Wiedz, że to ty niweczysz swoje własne plany. Przeanalizuj skąd u ciebie bierze się chęć odwlekania. Znajdź powód.

2. Zrób listę. Spisz rzeczy, zadania, które od miesięcy odwlekasz, które czekają na realizację. Przy każdym zastanów się dlaczego tej danej rzeczy jeszcze nie zrealizowałeś.

3. Podziel swoje zadanie na małe kawałki. W ten sposób poczujesz po każdym wykonanym kawałku zadania, że idzie do przodu. Spowoduje to większe chęci i optymizm ukończenia kolejnych etapów i kolejnych zadań.

4. Zastosuj technikę Pomodoro. Jest to metoda zarządzania czasem opracowana przez Francesco Cirillo, w której skupiasz się na zadaniu przez 25 minut – pomodoro. Po 25 minutach intensywnej pracy bez przerywania, nadchodzi czas na krótka, kilkuminutową przerwę. Po 4 pomodoro jest czas na dłuższą przerwę – 20 do 30 minut.

5. Wyloguj się ze swoich kont w mediach społecznościowych. Wyłącz wszystko co ma stale aktualizowany kanał. Wycisz także e-maile i telefon.

6. Nie próbuj wykonywać wielu zadań jednocześnie. To mit, ponieważ nie da się efektywnie wykonywać wielu zadań jednocześnie. Wielozadaniowość to po prostu przenoszenie uwagi z jednego zadania na drugie, w tę i z powrotem.

7. Ustal terminy wykonania każdego z zadań i pod-zadań. Nie umartwiaj się kiedy zabraknie ci czasu w dotrzymaniu harmonogramu.

8. Nagradzaj się za wykonane czynności. Szczególnie jeśli pracujesz sam i wykonujesz zadania dla siebie. Nagroda posłuży jako zachęta do dalszej wytężonej pracy nad kolejnymi zadaniami.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię