Jak rozpoznać czy chorujemy na depresję?

Depresja to choroba, która dotyka z każdym rokiem coraz więcej osób. Mimo to wielu z nas wciąż boi się przyznać, że boryka się z podobnymi problemami.

Szybka diagnoza jest kluczem do wyleczenia się z depresji. Jednak okazuje się że wiele osób bagatelizuje objawy, które się u nich pojawiają i często nie jest świadomym że cierpi na depresję, bądź inne zaburzenia natury psychicznej. Jak możemy poznać pierwsze objawy tej choroby?

 

Jakie są objawy depresji?

Jednym z pierwszych niepokojących objawów, które możemy u siebie zaobserwować jest utrata zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały nam dużą radość. Być może uwielbialiśmy sport, a teraz ciężko jest nam wstać z łóżka i iść pobiegać, a może malowanie było naszą pasją, ale sztaluga już od dawna kurzy się w kącie pokoju. Oczywiście, możliwa jest naturalna utrata zainteresowania danym hobby, ale zazwyczaj zastępowana jest ona czymś innym. Jeśli jednak nagle nie jesteśmy zainteresowani niczym co wcześniej sprawiało nam przyjemność, powinniśmy zainteresować się naszym zdrowiem psychicznym.

Oprócz tego, powinniśmy obserwować nasz nastrój. Naturalnym jest uczucie smutku lub gniewu spowodowane tym co dzieje się w naszym życiu. Jeśli jednak nie widzimy powodu do naszego smutku, być może jest to jeden z pierwszych objawów depresji. Warto więc obserwować swoje emocje i próbować zrozumieć to, w jaki sposób reagujemy na dane wydarzenia. Depresja może objawiać się w różny sposób. Być może będziemy bardziej apatyczni, a może dużo łatwiej będzie nas zdenerwować. Tak czy siak, obserwacje i analiza emocji, które odczuwamy jest kluczowym elementem diagnozy potencjalnej depresji.

Słuchaj swoich bliskich

Często jest też tak, że sami nie jesteśmy w stanie zauważyć nagłych zmian w swoim zachowaniu. W takim przypadku warto słuchać sygnałów których dostajemy od ludzi w naszym otoczeniu. Być może nasza dobra koleżanka mówiła nam już kilkukrotnie, że wydajemy się apatyczni lub jacyś smutni. Sami możemy tego nie zauważyć, ale obiektywne oko kogoś nam bliskiego zdecydowanie pozwoli nam spojrzeć na nasze zachowanie z dystansem. Jeśli więc często okazuje się, że ktoś z naszego otoczenia się o nas martwi być może ma w swoich komentarzach trochę racji.

Nie bój się szukać pomocy

Jeśli zauważymy u siebie pierwsze objawy depresji, nie powinniśmy bać się szukać pomocy u specjalisty. Tak naprawdę tylko lekarz psychiatra będzie w stanie właściwie zdiagnozować potencjalną chorobę. Co więcej, wyleczenie depresji samodzielnie jest niemal niemożliwe i w 90 procentach przypadków będziemy potrzebować pomocy terapeuty oraz pomocy farmakologicznej. Nadal wiele osób wstydzi się wizyty u psychiatry, bojąc się że będzie widziany jako ktoś chory psychicznie. Tego rodzaju choroby są stygmatyzowane naszym otoczeniu, ale tylko poprzez szukanie profesjonalnej pomocy będziemy w stanie wyleczyć depresję i wrócić do naszego codziennego funkcjonowania. Dlatego też nie ma sensu bać się szukać pomocy psychiatry.

Bardzo ważnym jest to, żeby rozumieć swoje zachowania i w przypadku jakiejkolwiek anomalii szukać pomocy specjalisty. Tylko w ten sposób będziemy w stanie wrócić do zdrowia tak szybko jak byśmy tego chcieli.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię