Jak rozpoznać, że bliska nam osoba jest uzależniona od alkoholu

Alkoholizm bardzo często rozpoczyna się niewinnie, by potem zaatakować z całą mocą i zniszczyć życie zarówno osoby uzależnionej jak i jej rodziny.

Uwolnienie się od szponów wyniszczającego nałogu jest niezwykle trudne. Jest także procesem długotrwałym, wymagającym specjalistycznego leczenia i wsparcia osób najbliższych. Niestety bardzo często okazuje się, że w wielu przypadkach tak zwany domowy alkoholizm rozwija się właśnie pod bokiem rodziny i znajomych. Niewinne wypijanie codziennego piwa czy codziennego drinka, kieliszka wina, może doprowadzić do poważnych skutków w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. Przemilczanie tego faktu może skutkować niezwykle trudnymi i nieodwracalnymi konsekwencjami.

 

Jak rozpoznać alkoholizm u bliskich

Ogólne oznaki uzależnienia to przede wszystkim zachowania, które bezpośrednio mówią nam o tym, że dana osoba jest uzależniona od alkoholu. Jest to codzienne picie, dążenie do sytuacji, w których można a nawet należy wypić alkohol, coraz większe ignorowanie obowiązków rodzinnych i zawodowych, oraz zespół odstawienia.

 

Osoby pochodzące z rodzin w których nadużywało się alkoholu są bardziej narażone na uzależnienie, chociaż nie musi być to normą. Bardzo często zdarza się, że osoby które w dzieciństwie obserwowały rodzica uzależnionego od alkoholu w dorosłym życiu panicznie się go boją, odczuwają wstręt a czasem cierpią na napady paniki.

 

 

U osób uzależnionych od alkoholu dochodzi do zmian w zachowaniu, zmian osobowościowych. Następuje zobojętnienie emocjonalne, zamykanie się we własnych sprawach i nie zwracanie uwagi na bliskich i ich potrzeby. Niestety może pojawić się przemoc, a także skutki społeczne picia. Osoby uzależnione są w stanie zrobić wszystko, byle tylko zdobyć alkohol. Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszytskim  na: przekrwione lub szkliste oczy, częstsze chorowanie, niewyjaśnione obrażenia, rany, zadrapania, spadek wagi, wysuszoną skórę, nadmierne pocenie się, wymioty, utratę pamięci lub problemy z zapamiętywaniem. Takie zachowanie może świadczyć o uzależnieniu bliskiej nam osoby.

Nie wolno bagatelizować zagrożenia

Agresja, rozdrażnienie, zmiany nastroju, depresja, myśli samobójcze to poważne konsekwencje uzależnienia od alkoholu. Konieczne jest leczenie i terapia. Nie zawsze jednak udaje się odnieść sukces ale warto próbować. Należy jednak pamiętać, że alkoholikiem postaje się do końca życia – nawet jeśli po terapii nie dotknie się ani grama alkoholu.

ZSS

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię