Jak rozwijać kreatywność?

Umiejętność kreatywnego myślenia przydaje się szczególnie w nowych sytuacjach. Jednak cecha ta ważna jest również w życiu codziennym. Często musimy wykazać się nią już na etapie planowania dnia, gdy mamy wiele zadań do wykonania.

Sposoby rozwoju kreatywności:

1. Analiza zastosowań

Najprostszym, najtańszym, możliwym praktycznie zawsze i wszędzie sposobem, by ją rozwijać, jest po prostu wymyślanie wielu zastosowań dowolnej rzeczy (lub mnóstwa możliwych efektów danej sytuacji). Zaczynając doskonalenie kreatywności, możemy spróbować podać pięć nieoczywistych zastosowań kartki papieru czy długopisu. Nie muszą być one ”mądre” ani praktyczne. Ważne, by były wykonalne. Z czasem możemy zwielokrotnić liczbę wymyślonych działań.

To ćwiczenie szczególnie dobrze sprawdza się podczas czekania na przykład na autobus czy wizytę u stomatologa. Dzięki niemu czas szybciej mija a efekty naszej zabawy umysłowej zaprocentują w przyszłości.

2. Ciekawość i poszukiwanie odpowiedzi

Zainteresuj się tym, jak powstają przedmioty wokół ciebie. Zobacz z czego są zbudowane. Dzięki internetowi odpowiedzi na wszelkie pytania są na wyciągnięcie ręki. Wykorzystaj to. Uważasz, że nie potrzebna jest ci do niczego przysłowiowa budowa długopisu – to błąd. Poznając nowe fakty pobudzasz mózg do myślenia. Próba ich zrozumienia jest furtką do kształtowania się nowych połączeń neuronów w twojej głowie.

3. Poznawaj nowych ludzi

Każdy z nas jest inny. Wszyscy to wiedzą. Jednak dopiero dzięki interakcjom możemy dostrzec, jak bardzo się różnimy we wszystkim. Takie relacje pozwalają dostrzec inny punkt widzenia. Kreatywność to także umiejętność zrozumienia drugiego człowieka.

4. Kultura

Każda przeczytana książka, obejrzany wybitny film, czy nawet poznawanie nowych trendów muzycznych, otwiera twoje horyzonty. Gdy nie masz czasu, siły i możliwości, by wyjechać i przerwać łańcuch codzienności, to wszystko jest w zasięgu twoich dłoni. Być może dzięki nim dostrzeżesz coś, o czym nie miałeś do tej pory pojęcia.

5. Nie bój się eksperymentować

Każde nowe doświadczenie czegoś nas uczy. Można poznawać świat smakiem, dotykiem, węchem. Wiedzę tę można często wykorzystać w zaskakujący sposób w przysłowiowej codzienności i od święta.

Podsumowując: każde nowe doświadczenie zmusza nas do nauki kreatywności. Nie wiesz przecież jak się zachować. Szukając porównań i najlepszych rozwiązań stajesz się bardziej kreatywny. Możesz robić to w myślach, aktywnie lub na bieżąco rozwiązując konkretne problemy.