
Trauma, to uczucie, w którym mamy wrażenie, że tracimy kontrolę nad sobą, swoim życiem i swoimi planami – nad wszystkim tym, co miało być stałe i miało gwarantować poczucie bezpieczeństwa.
Odczuwamy, że nie mamy czego chwycić się w swoim życiu, a wszystko co budowaliśmy do tej pory w życiu jest niewiele warte. Odczuwaniu traumy często towarzyszą niekorzystne odczucia psychiczne, takie jak odrętwienie, poczucie odłączności od świata, poczucie beznadziei i smutku, niepokoju, lęku. Często odczuwamy szok, drażliwość, złość, poczucie wstydu i winy, wstrętu do samego siebie, chętnie spędzamy czas samotnie i przyjmujemy rolę ofiary.
Warto jednak pamiętać, że największą siłę i moc możemy i powinniśmy czerpać ze swojego wnętrza. To my jesteśmy źródłem, cokolwiek dzieje się poza nami jest niczym ważnym w zestawieniu z naszą odwag, siłą i jasnością umysłu. Traumę możemy skutecznie i łatwo pokonać czepiąc siłę i energię z naszego wnętrza. Kluczem do przezwyciężenia traumy jest współczucie wobec siebie samego. Kiedy je odnajdziemy okaże się, że nie ma rzeczy, która jest w stanie nas skrzywdzić, czujemy w sobie odwagę do tego, aby poradzić sobie ze wszystkim co pojawia się na naszej drodze. Oto jak możemy dotrzeć do wewnętrznego współczucia:
1. Podarujmy sobie miłość
Odnajdźmy w sobie przekonanie, że zasługujemy na miłość, obdarzmy miłością samego siebie, kiedy już to zrobimy odnajdziemy także współczucie. Starajmy zwalczać w sobie naszego wewnętrznego krytyka i pesymistę, każdą negatywną myśl zastępujmy pozytywną. Zaszczepmy w sobie myśl, że to nasze szczęście jest najważniejsze, że mamy prawo do popełniania błędów, że zasługujemy na to co najlepsze.
2. Odnajdźmy w sobie źródła strachu
Przyczyną długotrwałego cierpienia często jest tłumienie w sobie własnych uczuć. Podświadomie często wypieramy coś, co jest dla nas niewygodne lub krzywdzące, nie pozwalamy sobie na należyte przeżycie cierpienia i krzywdy, której doznaliśmy. Aby przezwyciężyć traumę musimy dogłębnie przeżywać swoje emocje – doświadczać wszystkiego co w nas jest. Kiedy je tłumimy, nie pozwalamy im się wyzwolić, emocje wcześniej czy później wybuchają jak wulkan, co jest tragiczne w skutkach. Tłumienie w sobie emocji i traum może przekształcić się w choroby psychiczne.
3. Sztuka oddychania
W codziennym życiu nigdy nie oddychamy głęboko i świadomie, robimy t mechanicznie, nie zwracając należytej uwagi na to, że nie dochodzi do właściwej wentylacji całego ciała. W sytuacjach stresowych i traumach mamy tendencję do spłycania oddechu co jeszcze bardziej podsyca niepokój i zdenerwowanie. W każdej sytuacji stresowej, w przeżywaniu emocji oddychajmy głęboko i powoli – rozluźnienie fizyczne pomaga w rozluźnieniu psychicznym.
4. Wszystko przemija
Zawsze starajmy się pamiętać, że wszystko przemija – bez względu n to jak bardzo cierpimy, jak bardzo nam źle – kiedyś się to skończy. W perspektywie kolejnych dni, tygodni, miesięcy i lat – dzisiejszy problem przestanie być dostrzegany.
5. Zwolnij
Szybkie tempo życia podkręca również stres i zwiększa rozdrażnienie i zdenerwowanie co może pogłębiać traumy. Rozwiązanie jest jedno – należy zwolnić. Warto nabrać dystansu do otaczającego świata – pracy, rodziny, domu. Każdego dnia znajdźmy chwilę dla siebie – na relaks i odpoczynek. Zadbajmy o swoje szczęście.