Jak uniknąć dyskryminacji wiekowej przy szukaniu pracy

praca

Podczas poszukiwań pracy twoje CV jest pierwszym kontaktem w rekrutacji. Aby uniknąć dyskryminacji wiekowej zastosuje kilka poniższych strategii przy pisaniu CV a twój potencjalny pracodawca skoncentruje się na twoich umiejętnościach, osiągnięciach i kwalifikacjach a nie wieku.

Jak uniknąć dyskryminacji wiekowej?

12 informacje, które warto usunąć, albo dodać do CV:

1. Daty ukończenia szkół/studiów

Pamiętaj, że nie musisz podawać dat uzyskania stopni naukowych na studiach, zwłaszcza jeśli mają więcej niż 10–15 lat. Wystarczy podać stopień i instytucję.

2. Podziel sekcję historii pracy

Stanowiska pracy sprzed 20 lat nie mają żadnego znaczenia w dniu dzisiejszym. Zamiast tego skup się na ostatnich 15 latach. Połóż duży nacisk na swoje ostatnie 5-7 lat i podkreśl istotne doświadczenia do pracy, o którą się starasz.

praca

3. Nieistotne doświadczenie i umiejętności

Usuń wszystkie stanowiska, które nie są bezpośrednio związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Ta sama zasady dotyczy umiejętności. Jeśli posiadasz umiejętności lub certyfikaty, które nie są istotne w tej sytuacji wyklucz je ze swojego CV.

4. Technologia

Wyklucz umiejętności w technologii, jeśli technologia ta jest przestarzała lub  mało używana. Pozostawiając te informacje na CV zdradzasz swój wiek. Wszystko, co zrobiłeś w latach 90. lub 2000., nie ma znaczenia.

5. Skróć swoje CV

Postaraj się, aby twoje CV było zwięzłe i istotne. Staraj się zamieścić 1–2 strony, skupiając się na swoich najnowszych i istotnych doświadczeniach.

6. Unikaj szczegółów

Podkreśl swoje najważniejsze osiągnięcia. Nie pisz książki. Przedstaw swoje umiejętności w jak najbardziej zwięzły sposób.

praca

7. Format CV

Wybierz nowoczesny format CV. Najlepiej format który podkreśla twoje umiejętności i osiągnięcia, a nie chronologiczną listę stanowisk, ukończenia szkół, zdobycia certyfikatów  i dat.

8. Nowe umiejętności

Twoje CV powinno odzwierciedlać fakt, że non stop się uczysz i zdobywasz nowe umiejętności i doświadczenia. W dzisiejszym świecie cenne są zajęcia takie jak zarządzanie projektami w celu ulepszenia lub zdobycia nowych umiejętności rynkowych.

9. Skoncentruj się na osiągnięciach

Zamiast wymieniać obowiązki zawodowe, podkreśl swoje osiągnięcia i wartość, jaką wniosłeś do poprzednich ról.

10. Dane kontaktowe

Nie podawaj swojego adresu domowego ani numeru telefonu domowego. Wystarczy miasto i stan oraz numer komórki.

11. Adres emailowy

Upewnij się, że twój adres e-mail nie jest Hotmail, AOL czy Yahoo. Otwórz email na stronie Gmail.

12. Pomiń dane osobowe

Nie podawaj daty urodzenia, stanu cywilnego i dołączaj zdjęcia.

Znaczenie równowagi między pracą a życiem osobistym

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię