Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą tożsamości?

Kradzież tożsamości jest najczęściej występującym oszustwem finansowym dotykającym konsumentów. Federalna Komisja Handlu przestrzega przed czyhającymi złodziejami.

Zabezpieczenie się przed kradzieżą tożsamości w 100% może nie być możliwe, ale warto pamiętać o tych wskazówkach, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo stania się kolejną ofiarą oszustów:

1. Zabezpiecz swój numer ubezpieczenia społecznego (SSN). Nie noś karty Social Security w portfelu. Numer SSN podawaj tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

2. Nie udostępniaj danych osobowych – daty urodzenia, numeru ubezpieczenia społecznego lub numeru konta bankowego. Chroń te podstawowe dane.

3. Odbieraj pocztę każdego dnia.

4. Wstrzymaj dostarczanie poczty, gdy jesteś poza domem przez kilka dni.

5. Zaopatrz się w zamykane skrzynki pocztowe.

6. Wysyłaj listy wrzucając korespondencję do skrzynek znajdujących się wewnątrz poczty.

7. Jeśli otrzymujesz rachunki lub sprawozdania finansowe pocztą i zauważasz, że dokumenty są spóźnione, skontaktuj się z nadawcą.

8. Skorzystaj z funkcji zabezpieczeń w telefonie komórkowym. Funkcja bezpieczeństwa to aplikacja lub ustawienie na urządzeniu bezprzewodowym, które może pomóc chronić urządzenie i znajdujące się na nim informacje przed zagrożeniami i lukami w zabezpieczeniach.

9. Aktualizuj pakiet ustawień udostępniania i zapory, gdy korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi. Użyj wirtualnej sieci prywatnej (VPN), jeśli korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi.

10. Sprawdź wyciągi z karty kredytowej i konta bankowego. Porównaj rachunki z wyciągami z konta. Uważaj na nieautoryzowane transakcje.

11. Niszcz paragony, oferty kredytowe, wyciągi z konta i wygasłe karty kredytowe. Może to uniemożliwić „nurkom śmietnikowym” uzyskanie twoich danych osobowych.

12. Przechowuj dane osobowe w bezpiecznym miejscu.

13. Zainstaluj zapory i oprogramowania do wykrywania wirusów na swoich komputerach domowych.

14. Twórz złożone hasła, których złodzieje tożsamości nie mogą odgadnąć.

15. Zmieniaj swoje hasła często.

 

16. Nie udostępniaj zbyt dużo w mediach społecznościowych.

17. Raz w roku przeglądaj raport kredytowy. Upewnij się, że nie zawiera kont, których nie otworzyłeś. Możesz go zamówić bezpłatnie na stronie https://www.annualcreditreport.com/index.action lub dzwoniąc pod numer 877-322-8228.

18. Zamroź swoje pliki kredytowe za darmo w Equifax, Experian, Innovis, TransUnion i National Consumer Telecommunication and Utilities Exchange. Zamrożenie kredytu uniemożliwia komuś ubieganie się i uzyskanie zgody na otwarcie konta kredytowego lub usługi komunalne na twoje nazwisko.

19. Za każdym razem, gdy ktoś skontaktuje się z tobą, prosząc o prywatne informacje związane z tożsamością lub informacje finansowe, nie udzielaj im żadnej odpowiedzi. Dowiedz się z kim rozmawiasz – kim jest, jaką firmę reprezentuje i dlaczego dzwoni.

20. Usuń swoje nazwisko z hit list marketerów. Oprócz krajowego rejestru Do-Not-Call – 888-382-1222, możesz również ograniczyć niechcianą pocztę i zrezygnować z nagabywania kart kredytowych.

21. Nie udostępniaj danych osobowych w sklepach. Zapytaj sprzedawców czy informacje takie jak numer ubezpieczenia społecznego lub numer prawa jazdy są absolutnie konieczne. Zapytaj każdego, kto potrzebuje Twojego numeru ubezpieczenia społecznego, o ich politykę prywatności.

22. Uważaj na próby phishingu. Unikaj klikania podejrzanie wyglądających linków w e-mailach lub wiadomościach tekstowych.

23. Nigdy nie podawaj danych osobowych przez telefon. Żadna legalna organizacja nie zadzwoni i nie poprosi o podanie danych osobowych, takich jak numer PIN banku lub karty kredytowej lub numer ubezpieczenia społecznego.

24. Jeśli podejrzewasz, że połączenie jest potencjalnie uzasadnione, poproś o poświadczenia osoby dzwoniącej, rozłącz się i skontaktuj się z organizacją, korzystając z numeru telefonu podanego na wyciągu bankowym instytucji finansowej lub innego dokumentu. Nigdy nie oddzwaniaj na numer podany przez osobę, która do ciebie zadzwoniła.

25. Sprawdź wycieki danych online. Skorzystaj z witryn F-Secure – https://www.f-secure.com/us-en/home/free-tools/identity-theft-checker i have i been pwned? – https://haveibeenpwned.com/ w celu sprawdzenia naruszeń.

Jeśli stałeś się ofiarą kradzieży tożsamości (ID) zgłoś to do Federalnej Komisji Handlu (FTC) online na stronie https://www.identitytheft.gov/#/ lub telefonicznie pod numerem 1-877-438-4338.

ZJ

Technologiczne zagrożenia w XXI wieku

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię