Jakie wymagania musisz spełnić, żeby zostać rodzicem chrzestnym?

Bycie rodzicem chrzestnym to nie tylko ogromne wyróżnienie, ale i odpowiedzialna rola. Można śmiało powiedzieć, że jest to zobowiązanie na całe życie. Do pełnienia funkcji rodzica chrzestnego trzeba się odpowiednio przygotować. Należy również spełnić szereg wyśrubowanych wymagań stawianych przez Kościół.

 

Czy nadajesz się na rodzica chrzestnego? Odpowiesz sobie na to pytanie po przeczytaniu poniższego artykułu.

Jaka jest misja rodzica chrzestnego? Przede wszystkim powinieneś być przewodnikiem duchowym swojego chrześniaka na każdym etapie rozwoju duchowego. Umacniać jego wiarę, wspierać w chwilach zwątpienia.

 

Ważne jest też, by chrześniak mógł zwrócić się do Ciebie z każdym problemem, niekoniecznie dotyczącym Kościoła. Żeby mógł Ci zaufać i polegać na Tobie w każdej sytuacji. Pamiętaj, że będziesz dla niego wzorem do naśladowania.

Zostając matką chrzestną lub ojcem chrzestnym musisz liczyć się z tym, że obecność na wszystkich doniosłych wydarzeniach z życia chrześniaka jest dla Ciebie obowiązkowa. Najważniejsze uroczystości to Chrzest Święty, Pierwsza Komunia Święta, bierzmowanie, ślub, a także urodziny.

Przyjmuje się, żeby rodziców chrzestnych i rodzinę chrześniaka także na co dzień łączyły ciepłe, serdeczne relacje. Istotne są częste spotkania, umacniające więź. Od rodziców chrzestnych oczekuje się również opieki nad dzieckiem w sytuacji, gdy zabraknie rodziców.

Decyzja zapadła – chcesz zostać matką chrzestną lub ojcem chrzestnym. Przyszła pora na formalności. Czy na pewno wiesz jakie warunki musisz spełnić, abyś mógł zostać rodzicem chrzestnym?

Każda parafia ma swoje wymagania i informuje o nich rodziców podczas pierwszych rozmów w kancelarii. Przede wszystkim kandydat na rodzica chrzestnego musi być katolikiem i mieć ukończone 16 lat. Obowiązkowe jest posiadanie wszystkich sakramentów: chrzest, komunia, bierzmowanie. Ponadto osoba ubiegająca się o funkcję rodzica chrzestnego nie może być obciążona karą kanoniczną.

Kto na pewno nie nadaje się na rodzica chrzestnego? Nieodpowiednim kandydatem będzie osoba, która głosi herezje, nie praktykuje wiary, żyje w nieformalnym związku lub jest po rozwodzie (nawet jeśli mieszka sama).

Jeżeli spełniasz podstawowe wymagania, musisz następnie uzyskać zaświadczenie, że jesteś osobą wierzącą i praktykującą. O takie zaświadczenie ubiegasz się u proboszcza parafii, do której należysz. Jeżeli jesteś osobą, która pracuje za granicą, ksiądz może zażądać zaświadczenia z parafii zagranicznej. Następnie Twoim obowiązkiem będzie przystąpienie do spowiedzi i otrzymanie rozgrzeszenia. Ksiądz musi podpisać stosowny dokument, który to potwierdzi. Dokumenty należy dostarczyć do parafii, do której będzie należało chrzczone dziecko.

 

Ważnym punktem jest rozmowa z księdzem. Może być tak, że ksiądz podpisze dokumenty bez rozmowy lub zada tylko podstawowe pytania. Licz się jednak z tym, że możesz trafić na księdza, który będzie bardziej dociekliwy, a pytania bardziej wnikliwe. Do najczęściej zadawanych pytań należą te o byciu w nieformalnym związku i regularnym chodzeniu do kościoła. Duchowny może również sprawdzić, czy zostały przyjęte wszystkie sakramenty.

Proboszcz może odmówić wydania zaświadczenia, jeżeli w jego opinii któreś zasady kościelne nie są przestrzegane lub zostały złamane. Na spotkanie najlepiej wybrać się w godzinach otwarcia kancelarii lub umówić się na spotkanie przez telefon. Gdy uda Ci się uzyskać stosowne dokumenty, jesteś zobowiązany dostarczyć je do parafii chrześniaka.

Jeżeli spełniasz wszystkie wymagania i uzyskałeś wszelkie niezbędne dokumenty, nic nie stoi już na przeszkodzie, żebyś został rodzicem chrzestnym. Pamiętaj, żeby dbać o swojego chrześniaka i wspierać go na każdym etapie jego życia. Czeka na Was piękna przygoda, powodzenia!

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię