Jedne z najpiękniejszych parków stanowych Wisconsin

Wisconsin oferuje 66 parków stanowych, obejmujących ponad 60 570 akrów. Parki różnią się florą i fauną. W zależności od tego jak lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu każdy z nas znajdzie w nich coś dla siebie.

Oto 11 mniej popularnych, ale jak najbardziej wartych odwiedzenia parków w Wisconsin:

1. Amnicon Falls State Park

Park stanowy Amnicon Falls oferuje szereg wspaniałych wodospadów i kaskad wzdłuż rzeki Amnicon. Można je oglądać z historycznego miejsca jakim jest kryty – Horton Covered Bridge z 1899 roku, most dla pieszych lub przechodząc 2 milowym szlakiem wzdłuż rzeki. Park jest wspaniałym miejscem piknikowania, biwakowania, spacerów po lesie i poznawania uskoku Douglasa, formacji geologicznej, która stworzyła wodospad.

2. Copper Falls State Park

Copper Falls State Park to park stanowy o powierzchni 3068 akrów (1242 ha). W parku znajduje się część Bad River i jej dopływ Tylers Forks, która przepływa przez wąwóz i opada nad kilkoma wodospadami. Indianie, a później osadnicy europejscy, wydobywali miedź na tym obszarze. Starożytne strumienie lawy, głębokie wąwozy i spektakularne wodospady sprawiają, że Copper Falls State Park jest jednym z najbardziej malowniczych parków w Wisconsin. Uroku parkowi dodają drewniane budynki zbudowane przez Cywilny Korpus Ochrony w latach 30. XX wieku. W 2005 roku park został wpisany do Krajowego Rejestru Miejsc Zabytkowych. na terenie parku znajduje się jezioro Loon. W parku znajduje się 17 mil tras pieszych. Najlepszy według miejscowych jest 1,7-milowy szlak Doughboy’s Nature Trail, biegnący wzdłuż rzeki Bad. Jedne z najlepszych pstrągów można znaleźć w Bad River i Tylers Forks.

3. Pattison State Park

Park stanowy Pattison obejmuje najwyższe wodospady w Wisconsin i czwarty najwyższy wodospad na wschód od Gór Skalistych. Big Manitou Falls ma 165 stóp wysokości, a Twin Little Manitou Falls ma 31 stóp wysokości. Ten park o powierzchni 1400 akrów ma również jezioro z plażą, centrum przyrody, kemping i malownicze szlaki turystyczne. Centrum Przyrody Gitche Gumee oferuje eksponaty dotyczące historii kulturowej i naturalnej parku, w tym jego dzikiej przyrody i geologii. Oferowane są spacery z przewodnikiem. Dla dzieci dostępne są plecaki do eksploracji przyrody. Plaża długości 300 stóp (91 m) znajduje się nad jeziorem Interfalls. W parku znajduje się 9 mil szlaków turystycznych, a szlak przyrody Beaver Slide ma długość 3,2 km i okrąża jezioro Interfalls.

4. Pike River State Park

Pike River oferuje setki mil bystrej, czystej wody oraz wodospady spływające z licznych skalnych urwisk wzdłuż tej nierównej rzeki w północno-wschodnim Wisconsin. Zlewnia rzeki Pike obejmuje ponad 300 mil strumieni i jezior, zapewniając wspaniałe możliwości do wiosłowania, wędkowania, polowań i wędrówek po dzikim i malowniczym terenie.

5. Governor Earl Peshtigo River State Forest

Gubernator Earl Peshtigo River State Forest to długi, liniowy las stanowy w północno-wschodnim Wisconsin, graniczący z jednymi z najpiękniejszych odcinków rzeki Peshtigo. Wędkarze znają swobodnie płynącą część rzeki z doskonałego łowienia na muchę, wioślarze – kajakarze mierzą się z najdłuższymi ciągłymi bystrzami rzecznymi na Środkowym Zachodzie; a żeglarze mogą uzyskać dostęp do ponad 3000 akrów przepływu z 15 lądowań łodzi. Las oferuje wspaniałe miejsca kempingowe.

6. Door County State Parks

Pięć parków stanowych — Newport, Peninsula, Potawatomi, Rock Island i Whitefish Dunes znajduje się w gminie Door. Wszystkie mają skaliste urwiska, sosnowe lasy i kamieniste plaże.

7. Newport State Park

To park stanowy o powierzchni 2373 akrów (960 ha) na końcu półwyspu Door w pobliżu Ellison Bay. Chroniąc 11 mil (18 km) linii brzegowej jeziora Michigan, Newport jest jedynym parkiem stanowym w stanie Wisconsin z wyznaczonym obszarem rezerwatu dzikiej przyrody. W 2017 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Ciemnego Nieba – International Dark-Sky Association nazwało Newport rezerwatem ciemnego nieba. Park jest otwarty przez cały rok i można do niego dojechać autostradą stanową Wisconsin 42.

8. Peninsula State Park

Najbardziej kompletny park w Wisconsin, Peninsula State Park, oferuje ponad 460 kempingów, teatr letni, 18-dołkowe pole golfowe, piaszczystą plażę, ścieżki rowerowe, latarnię morską. Park zajmuje powierzchnie 3776 akrów (1528 ha) z 13 km linii brzegowej Green Bay w powiacie Door. Półwysep jest trzecim co do wielkości parkiem stanowym w Wisconsin i jest odwiedzany przez około milion odwiedzających rocznie. na terenie parku znajduje się Centrum Przyrody Białego Cedru, które oferuje programy edukacyjne z zakresu historii naturalnej, w tym wycieczki piesze, rozmowy przy ognisku i rzemiosło przyrodnicze przez cały rok. W pobliżu znajduje się również wyspa Horseshoe. Nie ma tam żadnych obiektów poza ubikacją i szlakiem turystycznym.

9. Potawatomi State Park

Park stanowy Potawatomi o powierzchni 1225 akrów (496 ha) na północny zachód od miasta Sturgeon Bay. W parku znajduje się kilka szlaków turystycznych. Park jest wschodnim zakończeniem Narodowego Szlaku Epoki Lodowcowej. Szlak Epoki Lodowcowej to narodowy szlak widokowy o długości 1200 mil. Trasy parkowe są wykorzystywane do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, biegowej i skuterów śnieżnych. Park otoczony jest stromymi zboczami i nierównymi wapiennymi klifami. Park został nazwany na cześć plemienia, które zamieszkiwało wybrzeża i wyspy Green Bay, gdy Europejczycy po raz pierwszy osiedlili się na tym obszarze. Plemię nazywało siebie Bo-De-Wad-Me, co oznacza „strażnik ognia”.

10. Rock Island State Park

Aby dotrzeć do tego parku należy udać się w krótką przejażdżkę promem. Rock Island oferuje rustykalne kempingi, szlaki turystyczne, plażę do pływania i kilometry linii brzegowej do odkrycia. Zimą na wyspę można się dostać za pomocą skuterów śnieżnych lub ruchu pieszego. Na półwyspie nie ma aut ani innych „pojazdów kołowych”, nawet rowerów.

11. Whitefish Dunes State Park

Ten park stanowy o powierzchni 867 akrów (351 ha) znajduje się na wschodnim brzegu półwyspu Door. Ten park do użytku dziennego chroni najpotężniejsze wydmy na zachodnim brzegu jeziora Michigan. Skamieniałe muszle i rafy koralowe można dziś zobaczyć na wydmach. W Centrum Przyrody Whitefish Dunes znajdują się eksponaty dotyczące ekologii, geologii i historii kulturowej parku. Centrum jest otwarte przez cały rok. W parku znajdują się również pozostałości ośmiu prehistorycznych wiosek rdzennych Amerykanów. Park oferuje piesze wycieczki, pływanie, wędkarstwo, kajakarstwo.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię