Kansas – fakty i ciekawostki

1. White Castle pochodzi z Kansas

White Castle to pierwsza sieć hamburgerów w Stanach Zjednoczonych. Powstała w Wichita w stanie Kansas.

2. Kansas to stan pszenicy

Kansas zajmuje pierwsze miejsce w produkcji pszenicy w Stanach Zjednoczonych. Prawie 20 procent całkowitej produkcji USA pochodzi z tego stanu.

3. Kansas jest domem pierwszej fabryki samolotów

Wichita była siedzibą pierwszej fabryki samolotów w Stanach Zjednoczonych. W 1917 roku Clyde Cessna zbudował pierwszą Cessna Comet w mieście Wichita. W 1920 roku powstała kolejna fabryka samolotów – Swallow Airplane Company. W 1926 roku trzecią fabryką stała się Stearman Aircraft, a w 1932 doszła fabryka samolotów Beechcraft. Miasto stało się ośrodkiem przemysłu lotniczego, a Lotnicza Izba Handlowa nazwała je w 1929 roku „Lotniczą Stolicą Świata”.

4. Najwięcej zbożowego sorgo pochodzi z Kansas

Kansas zajmuje pierwsze miejsce w produkcji sorgo zbożowego, uprawiając prawie 64% upraw w kraju.

5. Kansas to stan farmerów

Ponad 88 procent dostępnej ziemi w Kansas jest żyzna i nadaje się pod uprawę. Farmerzy oprócz pszenicy i sorgo uprawiają kukurydzę, soję oraz hodują bydło. W Kansas sady pełne są brzoskwiń, nektarynek, śliwek, wiśni i winogron.

6. Kansas jest pełen jaskiń

Na obszarze Kansas znajduje się 528 jaskiń. Najwięcej w dwóch gminach – Commanche ma 128 a Barber 117. Jedną z najpopularniejszych jest Horsethief Canyon Cave w stanowym parku Kanopolis.

7. Tornado kategorii F5 uderzyło w Kansas

Na przestrzeni lat 59 tornad kategorii F5 uderzyło w USA. F5 oznacza prędkość wiatru ponad 200 mil na godzinę. Jedno z tornad F5 uderzyło w miasteczko Greensburg w 2007 roku zrównując je w 95% z ziemią.

8. Dwight D. Eisenhower pochodzi z Kansas

  1. prezydent USA spędził dzieciństwo w mieście Abilene w Kansas.

9. W Kansas wynaleziono helikopter

Charles Wilson i William Purvis byli wynalazcami „dwupiętrowego pojazdu zaprojektowanego do startu i lądowania w pionie”. Latająca maszyna powstała w 1909 roku.

Gdzie Polonia spędziła letnie miesiące?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię