Najpotężniejsze gangi więzienne w Ameryce

Gangi więzienne były pierwotnie zakładane przez więźniów w celu ochrony przed innymi osadzonymi. Przez lata gangi więzienne ewoluowały od grupy zapewniającej ochronę swoim członkom do podmiotów przestępczych zajmujących się prostytucją, napadami, narkotykami i morderstwami.

Gangi więzienne nadal się rozwijają, ponieważ ściganie ich było w przeszłości trudne ze względu na fakt, że wielu członków już odsiaduje wyroki dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego.

1. Barrio Azteca

Jeden z najbardziej brutalnych gangów więziennych w Ameryce. Barrio Azteca, jest najbardziej aktywny w więzieniach w Teksasie, a także w społecznościach w południowo-zachodnim Teksasie i południowo-wschodnim Nowym Meksyku. Członkowie są często powiązani z meksykańskimi kartelami narkotykowymi, a głównym źródłem dochodu gangu jest przemyt heroiny, kokainy i marihuany z Meksyku do USA w celu dystrybucji zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz więzień. Gang był powiązany z przemytem imigracyjnym, podpaleniami, napadami, kradzieżą samochodów, włamaniem, wymuszeniami, zastraszaniem, porwaniami, rabunkami i naruszeniami dotyczącymi broni.

2. Black Guerrilla Family

BGF została założona w 1966 roku przez George’a Jacksona w więzieniu stanowym San Quentin w Kalifornii. Grupa jest skrajnie antyrządowa. BGF jest najbardziej politycznym z głównych gangów więziennych. Został utworzony jako marksistowska / maoistowska / leninowska organizacja rewolucyjna, której celem było wykorzenienie rasizmu, walka o utrzymanie godności w więzieniu i obalenie rządu USA. Jak można się domyślić z nazwy, wszyscy członkowie muszą być czarni. BGF ma bardzo surową przysięgę śmierci, która wymaga dożywotniego przyrzeczenia lojalności wobec gangu, a potencjalni członkowie muszą być nominowani przez istniejącego członka. Członkowie BGF muszą zrobić sobie tatuaż z różnymi wersjami smoka otaczającego wieżę więzienną i trzymającego w szponach funkcjonariusza więziennego. Chociaż BFG doświadczył spadku liczby członków i siły w latach 90., niedawno zreorganizował się i zyskał znaczną władzę i wzrost członków.

3. Ñeta

Neta to nazwa latynoskiego gangu, który powstał pod koniec lat 70. w więzieniu Oso Blanco. Pod koniec lat 80. gang rozgałęził się na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Dziś liczy przeszło 7000 członków w Puerto Rico i 5000 w USA. Jeden z największych i najbardziej brutalnych gangów w Ameryce, ma oddziały zarówno w więzieniach, jak i poza nimi w 36 miastach i dziewięciu stanach (głównie na północnym wschodzie). Główne źródło dochodu Ñeta pochodzi z dystrybucji sproszkowanej i krakowej kokainy, heroiny, marihuany oraz, w mniejszym stopniu, LSD, ecstasy, met i PCP. Członkowie Ñeta popełniają również przestępstwa, w tym napady, kradzieże samochodów, włamania, strzelaniny samochodowe, wymuszenia, inwazje na domy, pranie pieniędzy, rabunki, broń, handel materiałami wybuchowymi i zastraszanie świadków. Posługują się fasadą organizacji kulturalnej i postrzegają siebie jako uciskanych ludzi, którzy nie chcą być rządzeni przez Stany Zjednoczone.

4. Public Enemy Number One

PEN1 to najszybciej rozwijający się gang więzienny „białej siły” w Stanach Zjednoczonych, którego rozdziały wyrastają na obu wybrzeżach i na południu USA. Grupa wzmocniła swoją siłę, tworząc sojusz z Bractwem Aryjskim i Nazi Low Rider. Członkowie PEN1, podobnie jak wiele białych grup władzy, stosują metamfetaminę. Zaangażowali się także w napady, usiłowanie zabójstwa, zabójstwo, kradzież samochodów, włamanie i kradzież tożsamości.

5. The Aryan Brotherhood

AB jest notorycznie brutalne i liczy około 20 000 członków w więzieniu i poza nim. Grupa ma sojusz z La Eme, ponieważ obaj są wzajemnymi wrogami Black Guerrilla.
AB jest aktywna głównie w południowo-zachodnich i północno-zachodnich stanach, ale jej zasięg jest rozległy – FBI szacuje, że chociaż gang stanowi mniej niż 1% populacji więziennej, jest odpowiedzialny za nawet 18% morderstw w federalny system więziennictwa. Dochody gangu pochodzą z dystrybucji kokainy, heroiny, marihuany i metamfetaminy w więzieniach i na ulicach. Gangu nie należy mylić z Texas Aryan Brotherhood, które jest odrębną grupą założoną przez teksańskich więźniów, którym odmówiono wstępu do AB.

6. Nuestra Familia

Nuestra Familia to niezwykle brutalny gang, który powstał w kalifornijskim systemie więziennym. Jej podporządkowani – Norteños, składają się głównie z meksykańsko-amerykańskich gangsterów ze środkowej i północnej Kalifornii. Gang czerpie pieniądze z wymuszeń, a także z dystrybucji kokainy, heroiny, marihuany i metamfetaminy w więzieniach, a także w społecznościach zewnętrznych. Nuestra Familia jest również zamieszana w zabójstwa i rabunki.

7. Nazi Low Riders

NLR to gang białej supremacji, który działa w więzieniach i społecznościach na całym Pacyfiku i południowo-zachodnim regionie. Członkowie w większość mają historię kryminalną z gangów ulicznych i nadużywania narkotyków. Dochody gangu pochodzą ze sprzedaży metamfetaminy, a także mniejszych ilości heroiny i marihuany. NLR były również zaangażowane w napady z bronią w ręku, morderstwa i usiłowanie zabójstwa, fałszowanie tożsamości, pranie pieniędzy, zastraszanie świadków i odwet na świadkach.

8. Mara-Salvatrucha-Ms-13

Mara Salvatrucha, inaczej MS-13, została założona na początku lat 80. w Los Angeles przez imigrantów z Salwadoru jako mechanizm samoobrony przed rywalizującymi meksykańskimi gangami. Organizacja liczy około 30 000 członków, z czego 8 000 – 10 000 w Stanach Zjednoczonych. Większość gangu składa się z osób pochodzących z Salwadoru, Hondurasu, Gwatemali i Nikaragui. MS-13 jest dobrze znany z przemytu narkotyków, sprzedaży broni na czarnym rynku, kradzieży, zabójstw na zlecenie i handlu ludźmi. Członkowie wyróżniają się tatuażami pokrywającymi ciało i twarz, a także użyciem własnego języka migowego. Są znani ze stosowania przemocy i subkulturowego kodeksu moralnego, który składa się głównie z bezlitosnej zemsty i okrutnych kar. MS-13 ma największą populację więzienną w Kalifornii i Nowym Jorku. Mały przedsmak bezdusznych zbrodni popełnionych przez ten gang miał miejsce 22 czerwca 2008 roku w San Francisco w Kalifornii. 21-letni członek gangu MS-13, Edwin Ramos, zastrzelił ojca Anthony’ego Bologna (48 lat) i jego dwóch synów Michael (20 lat) i Matthew (16 lat), po tym jak ich samochód zablokował Ramosowi przejazd przez wąską alejkę.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię