Oto kilka kobiet, które zmieniły nasz świat na lepsze. Bez ich wkładu nasz świat nie byłby tym, czym jest dzisiaj.
Marie Skłodowska Curie – pierwsza kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla. W 1903 roku Curie otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za pracę nad radioaktywnością, a w 1911 roku otrzymała drugą Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za badania nad pierwiastkami polon i rad.
Edith Wharton – Amerykańska powieściopisarka, autorka opowiadań i projektantka. Pierwsza kobieta, która otrzymała nagrodę Pulitzera w dziedzinie literatury. W 1921 roku otrzymała ją w dziedzinie literatury za powieść The Age of Innocence.
Dorothy Levitt – pionierka wyścigów samochodowych. W 1906 roku pobiła rekord świata kobiet, osiągając prędkość 96 mil na godzinę.
Sarah Breedlove – pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta milionerka, która sama dorobiła się fortuny. Sarah była również pierwszą najbogatsza afroamerykanką w Stanach Zjednoczonych. Po opracowaniu linii produktów kosmetycznych zaprojektowanych specjalnie dla czarnych kobiet, Breedlove stała się ikoną amerykańskich innowacji.
Jeannette Rankin – pierwsza kobieta, która piastowała urząd krajowy w Stanach Zjednoczonych. Rankin została wybrana do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych z ramienia partii republikańskiej zarówno w 1916, jak i 1940 roku. Odegrała również kluczową rolę w opracowaniu XIX Poprawki do Konstytucji, która przyznała Amerykanom pełne prawa do głosowania.
Amelia Earhart – pierwsza lotniczka, która samotnie przeleciała przez Atlantyk. Earhart pokonała rekordową podróż z USA do Irlandii w prawie 15 godzin. Podczas próby przelotu dookoła świata w 1937 roku, jej samolot zniknął w tajemniczych okolicznościach nad Oceanem Spokojnym bez śladu.
Jane Addams – pierwsza Amerykanka uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla. Za jej rozległy wkład w reformę mieszkalnictwa, prawa wyborcze kobiet i pracę socjalną Addams otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 1931 roku.
Margaret Bourke-White -pierwsza amerykańska korespondentka wojenna. Podczas II wojny światowej Bourke-White była pierwszą kobietą, która uzyskała dostęp do aktywnych stref walki i była jedyną fotoreporterką w Moskwie, gdy najechały siły nazistowskie. W 1936 roku jej praca ukazała się na pierwszej w historii okładce magazynu Life.
Rosa Parks – aktywistka i ikona amerykańskich praw obywatelskich. Została aresztowana po tym jak odmówiła oddania swojego miejsca w autobusie białej osobie w Montgomery w Alabamie w 1955 roku. Był to punkt zwrotny w ruchu na rzecz praw obywatelskich.
Dr Elizabeth Blackwell – była pierwszą kobietą, która dołączyła do rejestru lekarskiego Naczelnej Rady Lekarskiej po otrzymaniu dyplomu lekarza w 1849 roku,. Praktykowała jako lekarz i zachęcała inne kobiety do karier medycznych aż do swojej śmierci w 1910 roku.
Valentina Tereshkova – pierwsza kobieta, która wyruszyła w kosmos. 16 czerwca 1963 roku Tereshkova opuściła Ziemię na pokładzie VOSTOK 6 i okrążyła planetę 48 razy w ciągu 70 godzin.
Indira Gandhi – pierwsza i jedyna dotychczas kobieta premier Indii, wybrana w 1966. Po raz kolejny została wybrana na premiera w 1980 roku, zanim została zamordowana przez dwóch swoich ochroniarzy w 1984 roku.
Junko Tabei -pierwsza kobieta, która wspięła się na Mount Everest. Japońska alpinistka była pierwszą kobietą, która stanęła na szczycie Mt. Everest w Nepalu 16 maja 1975 roku.
Gen. Ann E. Dunwoody – pierwsza kobieta, która osiągnęła stopień czterogwiazdkowego generała. W 2008 roku gen. Dunwoody z armii amerykańskiej został pierwszą kobietą w służbie wojskowej w historii USA, która osiągnęła stopień czterogwiazdkowego generała.
Susan B. Anthony – amerykańska działaczka na rzecz praw kobiet odegrała kluczową rolę w ruchu praw wyborczych dla kobiet. Jej zaangażowanie doprowadziło do XIX poprawki, która daje kobietom prawo głosu.
Florence Nightingale – jest powszechnie uznawany za twórcę nowoczesnego pielęgniarstwa. Dziś Medal Florence Nightingale jest najwyższym międzynarodowym wyróżnieniem, jakie może otrzymać pielęgniarka.
Emmeline Panklhurst – brytyjska aktywistka polityczna, była wybitną postacią w brytyjskim ruchu sufrażystek – zapewniła kobietom prawo głosu. Panklhurst założył także w 1903 roku Unię Społeczno-Polityczną Kobiet.
Królowa Wiktoria – zasiadała na tronie w wieku 18 lat. Jej najbardziej znaczące orzeczenie wprowadziło prawo, zgodnie z którym każde dziecko musiało chodzić do szkoły.
Margaret Sanger – amerykańska edukatorka seksualna, pisarka i pielęgniarka. Aktywistka na rzecz świadomego macierzyństwa i środków antykoncepcyjnych. Stoi za stworzeniem Planned Parenthood.
Kathrine Switzer – w 1967 roku Switzer była pierwszą kobietą, która biegła w maratonie bostońskim. W 1972 roku oficjalnie dopuszczono kobiety do startu w maratonie.
Irena Sendler – Sendler służąc w polskim podziemiu podczas II wojny światowej w okupowanej przez nazistów Warszawie uratowała życie wielu ludziom dzięki swoim umiejętnościom pielęgniarskim i pomocy społecznej.
Clara Barton – włożyła wiele wysiłku w stworzenie usystematyzowanego systemu edukacji pielęgniarskiej. Jest założycielką Amerykańskiego Czerwonego Krzyża.
Sandra Day O’Connor – Associate Justice O’Connor była pierwszą kobietą, która zasiadała w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych.
Malala Yousafzai – laureatka Pokojowej Nagrody Nobla jest również najmłodszą osobą, który otrzymał takie wyróżnienia. Działaczka na rzecz praw człowieka, została postrzelona przez Talibów w wieku 15 lat – cudem przeżyła i kontynuuje walkę o edukację kobiet.
Bardzo ciekawy artykuł!