Koń jaki jest każdy widzi?

Konie fascynują, inspirują, czasem budzą lęk. Służą ludzkości od wieków, ale są też symbolem nieokiełznanej wolności.  Koń jaki jest każdy widzi?

Otóż niekoniecznie.

Giganci

Największe konie na świecie wywodzą się z ras shire – ta stara rasa koni brytyjskich została wyhodowana do ciągnięcia potężnych wozów browarniczych. Ogiery nierzadko przekraczają wysokość 2 m w kłębie. Te czułe giganty mają bardzo spokojny, miły i ugodowy charakter, a do tego wspaniałe szczotki na nogach, które wyróżniają je, spośród innych ras.

 

Najciężsi zaś, są przedstawiciele rasy belgijskiej i francuskie perszerony. Te olbrzymy wyhodowane zostały do ciężkich prac w lesie i nierzadko osiągają ciężar ponad 1500 kg. Ich kopyta są naprawdę ogromne! Jednak, jak to bywa i z innymi gatunkami,  te wielkie konie mają miły i łagodny charakter.

 

Maleństwa

Najmniejsze w świecie koni wcale nie są kucyki.  Falabella są pełnokrwistymi końmi – nie kucami. Ich przedstawiciele nierzadko dorastają do, zaledwie ok 30 – 400 cm w kłębie.

Najszybsze

Najszybszymi biegaczami spośród wszystkich końskich ras są folbluty. Konie pełnej krwi angielskiej, bo tak brzmi pełna nazwa tej rasy, powstały po to, żeby się ścigać. I tylko po to.

Podziały

Świat koni ludzie podzielili na gorącokrwiste (Szlachetne), zimnokrwiste (ciężkie), prymitywne (ukształtowane przez naturę) i kuce.

 

Dzikich koni już prawie nie ma

Jedynym występującym na świecie gatunkiem dzikiego konia jest niemal wymarły mongolski koń Przewalskiego. Wszystkie inne, jak również słynne mustangi to potomkowie zwierząt domowych i porzuconych lub uciekinierów. Są zwierzętami zdziczałymi, ale nie dzikimi.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię