Skończenie toksycznego związku nigdy i dla nikogo nie jest łatwe. Jednak mimo trudność jakie z tego wynikają jest to najlepsza decyzja jaką można podjąć. Tkwienie w toksycznym związku nie prowadzi do niczego oprócz problemów.
Niestety zerwanie nie zawsze rozwiązuje je wszystkie. Istnieją blizny, których nie można się pozbyć z dnia na dzień. Są też rzeczy, na które szczególnie trzeba zwracać uwagę jeśli chce się zacząć z powrotem funkcjonować w prawidłowy sposób.
Tęsknota po rozstaniu
Każdy rozpad związku boli, ale te toksyczne w szczególności. Dzieje się tak, ponieważ toksyczny partner/partnerka wkłada dużo wysiłku w manipulowanie drugą osobą w związku. Przekonuje wtedy, że bez niej ta druga osoba nic nie znaczy i nie ma szans by znaleźć sobie kogokolwiek innego. Przede wszystkim trzeba rozpoznać taki sposób działania i jak najszybciej urwać wszelki kontakt z toksycznym partnerem.
Rozstanie to nie koniec problemów
Samo odejście z toksycznego związku chociaż dużo zmienia to nie naprawi wszystkiego. Toksyczne osoby na rozstania często reagują nękaniem. Dzwonią, wysyłają SMSy, przychodzą pod dom i miejsce pracy. Próbują przekonać, że zakończenie związku to błąd, a oni są najlepszym na co druga osoba może liczyć. Nie wolno się na to nabrać. Należy stanowczo urwać kontakt, a jeśli będzie taka potrzeba zaangażować policję. Bywa bowiem, że osoby toksyczne na odrzucenie reagują agresją. Jeśli sytuacja tego wymaga wystąpienie o zakaz zbliżania się również jest wskazane.
Inni nie będą wierzyć
Toksyczne osoby manipulują nie tylko swoim partnerem/partnerką, ale też wszystkimi wkoło. Trzeba być przygotowanym na to, że otoczenie nie będzie chciało wierzyć w jakąkolwiek winę takiej osoby. Należy zdać sobie sprawę, że opinia innych nie może decydować o naszym życiu. Każdy jest wartościowym człowiekiem i ma prawo do szczęścia.
Trzeba wyciągnąć wnioski
Z każdego doświadczenia płynie jakaś nauka, nawet ze złego. Ważne by uczyć się na błędach i już więcej ich nie popełniać. Znając zachowania osoby toksycznej należy być na nie wyczulonym podczas rozwijania następnej relacji.
ZSS
Posłuchaj podcastów: