Kuchnia neandertalska – może zaskoczyć

Choć wymarli kuzyni współcześnie żyjących ludzi rzadko kojarzą się z wyrafinowaniem, czy kreatywnością, to najnowsze odkrycia archeologów przynoszą kolejne, zaskakujące informacje.

 

Jak się okazuje, wymarła gałąź ludzkości, której genom zawdzięczamy między innymi, jasne włosy, niebieskie oczy, czy zwiększoną odporność na promieniowanie ultrafioletowe, nie tylko tworzyła cenioną do dzisiaj sztukę jaskiniową, ale także… kulinarną. Neandertalskie posiłki były bowiem, o wiele bardziej złożone i wymyślne niż mogłoby się wydawać.

 

W jaskiniach północnych rejonów Iraku odkryto szczątki prawdopodobnie najstarszego gotowanego posiłku, jaki dotąd było dane ujrzeć oczom współcześnie żyjących Homo sapiens sapiens.  Jak twierdzi Chris Hunt, profesor paleoekologii na Liverpool John Moores University, odkryte niedawno szczątki są niezbitym dowodem posiadania przez człowieka neandertalskiego, kultury żywienia. Wydaje się, że dość rozbudowanej.

Około 800 km od stolicy Iraku, Bagdadu w jaskiniach Shanidar odnaleziono liczące sobie około 70 000 lat spalone resztki posiłku. Jaskinia położona w górach Zagros znana jest od dawna jako jedna z siedzib  Neandertalczyków. Wielokrotnie znajdowano tam ślady ich butności. Jest też miejscem ważnych badań i kolejnych odkryć rozwiewających mit prymitywnych i dzikich ludzi neandertalskich.

 

Najnowsze odkrycie jest dowodem, że już wtedy nasi kuzyni potrafili przetwarzać nasiona roślin strączkowych przez ich namaczanie i rozbijanie.  Jak się okazuje ludzie neandertalscy produkowali mieszanki nasion,z  których później formowali i piekli placki. Skład resztek wskazuje na pewne preferencje co do smaku potraw. Naukowcy pokusili się o odtworzenie jednego z prehistorycznych przepisów. „Wyszło coś w rodzaju naleśnika z podpłomykiem, który był naprawdę bardzo smaczny” – zdradził Hunt.

 

Naukowcy dowiedli, że dieta ludzi pierwotnych, poza mięsem, które trafiało się stosunkowo rzadko, składała się głównie z orzechów, nasion traw, a także roślin strączkowych.  Jako, ze kuzyni współczesnych ludzi nie znali narzędzi służących do gotowania, najprawdopodobniej posiłki przygotowywali na rozgrzanych kamieniach lub nagrzewanych zwierzęcych skórach.

MT

Kultowe jedzenie PRL-u

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię