Ludzkość wróci na księżyc z opóźnieniem. Misja Artemis odwołana na 40 minut przed startem

Fot. Twitter NASA

Dzisiaj (poniedziałek, 29 sierpnia) miała wystartować misja Artemis, której celem jest powrót człowieka na Księżyc.

Niestety, amerykańska agencja kosmiczna NASA przełożyła o co najmniej cztery dni start misji. Powodem były problemy z jednym z czterech silników RS-25. Odliczanie zostało wstrzymane około 40 minut przed planowanym startem z przylądka Canaveral.

 

Rakieta, której start wstrzymano, to Orion – statek kosmiczny nowej generacji. Misja miała po raz pierwszy od pół wieku okrążyć Księżyc i wystrzelić małe satelity, które miały przeprowadzić badania naukowe.

NASA nie podała nowego terminu startu informując jedynie, że może to nastąpić 2 lub 5 września.

Ludzie ostatni raz postawili swoją stopę na Srebrnym Globie w 1972 roku. Jak mówi Jerzy Rafalski, popularyzator astronomii z Planetarium w Toruniu, 50 lat temu misja Apollo była kosmicznym wyścigiem między USA a ZSRR, a dziś misja Artemis ma konkretne zadanie. Celem powrotu na księżyc mają być surowce. Uwagę naukowców przykuwa zwłaszcza jeden izotop, Hel-3. „Ach! Gdybyśmy się dobrali do takiego bardzo wysokoenergetycznego paliwa przyszłości, gdybyśmy nauczyli się go wydobywać i sprowadzać na Ziemię. To świetna odpowiedź na pytanie do czego może nam się przydać Księżyc” – powiedział Jerzy Rafalski.

Olbrzymia, ponad stumetrowa Rakieta NASA SLS porównywalna z Saturnem V, największą rakietą w historii, dzięki której ludzie w 1969 roku dotarli na księżyc. „To jest największa moc, która zostanie używa do wyniesienia w przestrzeń kosmiczną najpierw manekinów. Ale chodzi o to, żeby pokazać, że NASA jest gotowa” – powiedział popularyzator astronomii.

 

Celem misji jest okrążenie Księżyca i bezpieczny powrót na Ziemię specjalnych manekinów. Od powodzenia testów systemów bezpieczeństwa zależy start misji załogowej, która jest planowana w przyszłości.
Artemis, czyli Artemida to w mitologii greckiej siostra Apolla. Właśnie tę nazwę nosiły misje kosmiczne które umożliwiły dotarcie na księżyc w XX wieku.

IAR

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię