Massachusetts – fakty i ciekawostki

1. Massachusetts to jedna z pierwszych kolonii

Massachusetts to stan Nowej Anglii i jedna z oryginalnych 13 kolonii. Massachusetts Bay Colony, jedna z oryginalnych angielskich osad w dzisiejszym Massachusetts, została zasiedlona w 1630 roku przez grupę około 1000 purytańskich uchodźców z Anglii pod rządami gubernatora Johna Winthropa i zastępcy gubernatora Thomasa Dudleya.

2. Nazwa stanu pochodzi od tubylców

Nazwa Massachusetts pochodzi od tubylców, którzy mieszkali na tym obszarze, „Massachusett”. Nazwa plemienia oznacza „w pobliżu wielkiego wzgórza”, co odnosi się do Blue Hills na południowy zachód od Bostonu.

Massachusetts

3. Pierwsza rozmowa telefoniczna w historii odbyła się w Bostonie 10 marca 1876 roku

Wynalazca telefonu, Alexander Graham Bell, zadzwonił do swojego asystenta Thomasa Watsona w sąsiednim pokoju i powiedział: „Mr. Watson, chodź tutaj. Chcę cię zobaczyć.”

4. Massachusetts odegrało ważną rolę w historii deserów

Pierwsza fabryka czekolady w USA została zbudowana w okolicy Bostonu, a chocolate chip cookie zostało stworzone w 1930 roku w restauracji Tollhouse w Whitman w stanie Massachusetts. W Quincy w stanie Massachusetts powstał pierwszy Dunkin Donuts.

5. Dzięki Massachusetts obchodzimy dzisiaj Święto Dziękczynienia

Pierwsze Święto Dziękczynienia obchodzono w Plymouth w stanie Massachusetts w 1621 roku.

6. Metro ma początki w Massachusetts

Boston zbudował pierwszy system metra w Stanach Zjednoczonych w 1897 roku. Znane jako metro Massachusetts Bay Transportation Authority, obecnie ma 78 mil długości i ma ponad 130 stacji w obszarze metra. W dużej mierze dzięki solidnemu systemowi metra w mieście Boston ma więcej pieszych dojeżdżających do pracy niż jakiekolwiek inne duże miasto w Stanach Zjednoczonych.

7. Pigułka antykoncepcyjna została wynaleziona w Massachusetts

Pigułka antykoncepcyjna została wynaleziona na Clark University w Worcester. Profesor biologii w Clark, Gregory Pincus prowadził badania torujące drogę do wynalezienia pigułki antykoncepcyjnej. Później założył Fundację Biologii Eksperymentalnej Worcester, która w 1960 roku udostępniła publicznie dostępną pierwszą wersję pigułki.

8. Harvard był pierwszą uczelnią założoną w Ameryce Północnej

Harvard został założony w 1636 roku. Również najstarsza szkoła w Ameryce, zwana Boston Latin, została założona w Bostonie w 1635 roku – rok przed Harvardem.

9. Mieszkańcy Massachusetts nie lubią się rozwodzić

Massachusetts ma jeden z najniższych wskaźników rozwodów wśród stanów USA. Nevada ma najwyższy wskaźnik rozwodów ze wszystkich stanów.

10. Dzięki Massachusetts musimy mieć prawo jazdy

Massachusetts i Missouri były pierwszymi stanami, które zaczęły wymagać prawa jazdy w 1903 roku. Pierwsza tablica rejestracyjna wydana przez rząd stanowy (numer 1) została wydana 1 września 1903 roku Frederickowi Tudorowi z Brookline.

11. W Massachusetts wynaleziono proces wulkanizacji

Charles Goodyear wynalazł proces wulkanizacji w fabryce w Woburn. Przypadkowo połączył gumę i siarkę na rozgrzanym piecu. Ku zaskoczeniu Goodyeara guma się nie stopiła. A kiedy podniósł ciepło stwardniała.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię